lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

jak zacząć morsować? Poradnik dla początkujących
Zdrowie

Jak zacząć morsować?

Ostatnie lata to czas ogromnej popularności morsowania. Zanurzanie się i krótkie kąpiele w zimnej wodzie podbiły serca kobiet i mężczyzn różniących się nie tylko wiekiem, ale również poziomem kondycji fizycznej. Morsowanie okazało się przy tym hobby chwalonym przez lekarzy chętnie mówiących o tym, jak wiele korzyści płynie z niego dla naszego zdrowia. Nic więc dziwnego, że i w tym roku, wraz z nastaniem chłodniejszych dni, wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak zacząć morsować.

Morsowanie – dlaczego warto?

Osoby pytane o to, dlaczego decydują się na morsowanie, udzielają co najmniej kilku odpowiedzi. W zdecydowanej większości przypadków możemy jednak usłyszeć, że aktywność ta jest nie tylko emocjonująca, ale i korzystna dla zdrowia. I choć może się wydawać, że wejście do zimnej wody jest w stanie zagwarantować organizmowi przede wszystkim przeziębienie, w rzeczywistości w przekonaniu o prozdrowotnej mocy morsowania nie ma przesady.
Oczywiście, w kontakcie z lodowatą wodą w organizmie dochodzi do pewnych zmian. Prowadzą one jednak przede wszystkim do lepszego zahartowania się. Jeśli więc zastanawiając się nad tym, jak zacząć morsować obawiamy się przeziębienia, możemy odetchnąć z ulgą. Tak naprawdę to właśnie ta forma aktywności zwiększy naszą odporność na łapanie niepożądanych infekcji. Plusem morsowania może być również poprawa kondycji, w jakiej znajduje się nasza skóra. Zimno usprawnia krążenie, a jednocześnie przyczynia się do tego, że skóra staje się lepiej nawilżona i wolna od toksyn. Nie można nie docenić i tego, że morsowanie poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego. Jeśli doda się do tego rozszerzenie naczyń krwionośnych pozwalające na lepsze wchłanianie przez tkanki składników odżywczych jasnym stanie się, że mówimy o doskonałym sposobie na poprawę nie tylko zdrowia, ale i wyglądu zewnętrznego.

Kto nie może morsować?

Nie każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zacząć morsować, powinien decydować się na tą formę aktywności. Przeciwwskazań nie ma dużo, o pewnej ostrożności mówi się jednak zarówno w kontekście chorób krążenia, jak i problemów natury kardiologicznej. Także osoby z nadciśnieniem i zdiagnozowaną epilepsją powinny wstrzymać się z wchodzeniem do zimnej wody przynajmniej do momentu skonsultowania tego działania z lekarzem. Co przy tym szczególnie warte podkreślenia, morsowanie jest rozrywką kierowaną do osób wypoczętych i trzeźwych.

Zobacz też: niedoczynność tarczycy wygląd twarzy – typowe objawy

Dowiedz się, jak zacząć morsować

Gdy jesteśmy już przekonani o tym, że udało się nam znaleźć idealną formę aktywności, możemy zadać sobie pytanie o to, jak zacząć morsować. Okazuje się, że nie jest to wcale duże wyzwanie. Morsowanie nie wymaga sporych wydatków, nie ma też mowy o wielomiesięcznym przygotowaniu. Oczywiście, osoby pozbawione większego doświadczenia w tym zakresie, nie powinny rzucać sobie wyzwań na tyle dużych, że będą się one wiązać z ryzykiem nieprzyjemnych doznań. Pierwsze wejścia do wody są więc zalecane wtedy, gdy ma ona nie mniej niż 10 stopni Celsjusza. Pozwoli to organizmowi na przyzwyczajenie się do zimna. Nie zaleca się też wykonywania pierwszego morsowania w środku zimy, gdy atakuje siarczysty mróz. Porą roku znacznie lepszą do tego rodzaju treningów jest z pewnością jesień,

Jak zacząć morsować? Spakuj odpowiednie rzeczy

Osoby zastanawiające się nad tym, jak zacząć morsować zwykle są zapewniane, że nad jezioro, rzekę lub morze powinny zabrać ze sobą przede wszystkim dobry humor. Warto jednak zaopatrzyć się także w strój do morsowania. Większość morsów wykorzystuje do tego klasyczny strój kąpielowy, choć dobrze uzupełnić go także o czapkę oraz rękawiczki. Już po morsowaniu warto jest mieć przy sobie wygodne ubranie, które można będzie łatwo włożyć na siebie i które szybko rozgrzeje początkującego entuzjastę tej aktywności. Tu znakomicie sprawdzają się przede wszystkim klasyczne dresy, wiele osób zakłada przy tym chętnie wykonane z polaru bluzy. Początkujący powinni sięgać także po buty do morsowania. Obuwie ochronne może pomóc stopom w przyzwyczajeniu się do niskiej temperatury, jest przy tym nieocenione, gdy morsuje się w zbiorniku wodnym o kamienistym dnie.

Jak zacząć morsować? Małymi krokami!

Eksperci zalecają, jak zacząć morsować. Zacząć można w domowym zaciszu od coraz zimniejszego prysznica lub kąpieli w wannie. Osoby, które mają choroby układu krążenia lub problemy z ciśnieniem, powinny skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Sprawdź, jaka powinna być dieta przy niedoczynności tarczycy