Tutaj jesteś

Niedoczynność tarczycy wygląd twarzy – typowe objawy

28 października 2021 Zdrowie Niedoczynność tarczycy wygląd twarzy - typowe objawy

Niedoczynność tarczycy to stan chorobowy, podczas którego dochodzi do zmniejszenia produkcji jej hormonów. Z uwagi na to, że hormony tarczycy pełnią szereg istotnych zadań w organizmie, zaburzenie ich wydzielania może negatywnie wpływać na działanie szeregu organów.

Zobacz także: Naturalne metody leczenia niedoczynności tarczycy

Tarczyca

Zdrowa tarczyca nie jest widoczna gołym okiem, natomiast zmieniony patologicznie narząd wpływa na pojawienie się jego zarysu w obrębie szyi, czyli tak zwanego wola tarczycowego. Hormony tarczycy wpływają na metabolizm komórkowy, wspomagają wchłanianie składników odżywczych oraz spalanie substancji energetycznych. Ponadto, regulują czynność serca, perystaltykę jelit, pracę układu rozrodczego, nerek oraz układu nerwowego.

Niedoczynność tarczycy

W momencie, w którym tarczyca wydziela zbyt małą jak na potrzeby organizmu ilość hormonów, dochodzi do tak zwanej niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – objawy

W początkowych stadiach choroby objawy są trudne do stwierdzania, co utrudnia prawidłowe i szybkie zdiagnozowanie problemu. Subkliniczna, czyli utajona postać tarczycy może objawiać się jedynie nieznacznymi odchyleniami wyników badań, przy braku wpływu na samopoczucie pacjenta. W miarę rozwoju choroby może pojawić się uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju oraz uczucie chłodu obejmujące przede wszystkim dłonie i stopy. Następnie dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit, które skutkuje uciążliwymi dla pacjenta zaparciami oraz zwolnienie akcji serca, które wpływa na zmniejszoną wydolność organizmu. Ponadto, dochodzi do spowolnienia przemiany materii, w tym gospodarki lipidowej. Poziom cholesterolu wrasta, następuje zatrzymanie wody w organizmie oraz wzrost masy ciała. Paznokcie stają się łamliwe, a włosy słabe z tendencją do wypadania. Zaburzenie poziomu hormonów wpływa na dysfunkcję układu rozrodczego oraz odbija się na wyglądzie twarzy.

Niedoczynność tarczycy a wygląd twarzy: obrzęk śluzowaty

W przebiegu niedoczynności tarczycy pojawia się tak zwany obrzęk śluzowaty. Jest on dość typowym objawem i związany jest z odkładaniem się wody w obrębie tkanki podskórnej. Początkowo dotyczy on twarzy oraz powiek, później może obejmować on inne obszary ciała, w tym dłonie i stawy.

Niedoczynność tarczycy a wygląd twarzy: zmiany w wyglądzie skóry

W przebiegu niedoczynności tarczycy skóra twarzy staje się sucha oraz ma tendencje do nadmiernego łuszczenia się. Staje się ona szorstka oraz cechuje się nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do zmian naturalnego kolorytu skóry. Staje się ona wówczas blada, ma żółtawe zabarwienie i traci swój blask, a w jej obrębie pojawiają się przedwczesne oznaki starzenia.

Niedoczynność tarczycy a wygląd twarzy: zatrzymanie wody i opuchlizna


Jak wspomniano powyżej, niedoczynność tarczycy wpływa na zatrzymanie wody w organizmie, które skutkuje pojawianiem się obrzęków. Są one widoczne na twarzy, w tym zwłaszcza w obrębie powiek. Ponadto, uwidaczniają się tak zwane sińce pod oczami.

Niedoczynność tarczycy a wygląd twarzy: rany i zadrapania


W związku z obniżeniem tempa przemiany materii oraz pogorszeniem stanu skóry, na jej powierzchni może dochodzić do pojawiania się licznych zadrapań oraz ran, które są bardzo trudne w gojeniu.

Niedoczynność tarczycy a wygląd twarzy: przebarwienia


Niedoczynność tarczycy manifestuje się pojawianiem się zmian na skórze w postaci rumieńców lub zbrązowień, które są skutkiem zbyt intensywnej pigmentacji. Przebarwienia mogą pojawić się na górnych powiekach, co określane jest efektem Jellinka.

Niedoczynność tarczycy a wygląd twarzy: przerzedzanie się brwi

Niedoczynność tarczycy wpływa na pogorszenie jakości włosów, co na twarzy zauważalne jest w postaci przerzedzenia bocznej części brwi.

Zobacz także: Jaka powinna być dieta przy niedoczynności tarczycy?

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wygląda oparzenie 2 stopnia?