lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

mazury co warto zobaczyć
Turystyka

Mazury – co warto zobaczyć?

Na Mazurach jest cudownie. Ten obszar kraju ceniony jest za świeże powietrze i piękne krajobrazy zieleni i olbrzymich jezior. Jednak nie tylko to przyciąga turystów do tych malowniczych miejsc.

Mazury – co warto tam zobaczyć podczas pierwszego dnia pobytu?

Każdy z nas ma inne upodobania pod względem zabytków i ciekawych miejsc. Jedni pójdą do muzeum, drudzy będą mieć ochotę zwiedzać budynki, a jeszcze inni woleliby znaleźć się w otoczeniu dziewiczej przyrody.

Dlatego trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: mazury co warto zobaczyć, gdyż jak wiemy, każdy z nas jest inny i co innego mu się podoba. Niemniej chyba wszyscy jedziemy tam po to, by popatrzeć na olbrzymie jeziora rozpościerające się po horyzont.

Warto zatem po zameldowaniu się w hotelu wyjść nad jeziora i podziwiać piękne krajobrazy. Podziwianie przyrody tym bardziej jest zachwycające, jeżeli obserwujemy ją ze środka jeziora.

Jak przygotować listę rzeczy na wyjazd?

Mazury – co warto zobaczyć w Giżycku?

Giżycko okrzyknięte zostało stolicą Krainy Wielkich Jezior. Będąc tam, koniecznie zwiedźmy Twierdzę Boyen znajdującą się na Wyspie Giżyckiej. Niecodziennie można bowiem zobaczyć laboratorium prochowe, które w twierdzy się znajduje.

Oprócz prochowni mamy możliwość przyjrzenia się zabytkowym budowlom, warsztatowi zbrojnictwa i stajni wraz z wozownią. Obok twierdzy jest most obrotowy ważący około 100 ton.

Gdy wejdziemy na najwyższe piętro wieży ciśnień, to również będziemy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy znajdujące się naokoło. Rozlane jeziora i zieleń wyglądają zjawiskowo z tej wysokości.

Mazury – co warto zobaczyć w Mikołajkach?

Mikołajki są bardziej znane od Giżycka i wielu uważa, że to one powinny być stolicą Krainy Wielkich Jezior. Tutaj również są olbrzymie jeziora, jak przystało na Mazury co warto zobaczyć w Mikołajkach?

Oczywiście najpiękniejszy w całych Mazurach port – Wioskę Żeglarską. Znajduje się ona w samym centrum Mikołajek. Ma ona 4 pomosty i bardzo dużo cumowniczych miejsc (około 250) dla jachtów motorowych i żaglowych.

Ciekawe jest też wyposażenie Muzeum Reformacji Polskiej. Powstało w XIX wieku. W muzeum możemy zobaczyć historyczne pisma i druki powstające aż do roku 1945. Są tam również różne stare zdjęcia, dokumenty itp.

Dla ornitologów – Mazury i jezioro Łuknajno

Jeśli lubimy obserwować ptaki, jedźmy na Mazury co warto zobaczyć może ornitolog? Oczywiście może zobaczyć pokaźne ostoje ptactwa wodnego z całej Europy.

Jezioro Łuknajno jest najbardziej przyjaznym rozlewiskiem polodowcowym dla tej grupy ptaków. Ma ono bowiem płytkie dno od 0,6 do 3 metrów głębokości. Mnóstwo w nim ryb i roślin.

Z ptaków najwięcej jest łabędzi niemych. Mają tam bardzo dobre warunki bytowe. Jest bardzo dużo wodnej roślinności, która stanowi dla łabędzia główne pożywienie. Jest też dużo miejsc odpowiednich do zakładania gniazda, gdzie jajka, a potem młode są bezpieczne.

Ptaki żywiące się rybami również znajdują tutaj dobre miejsca bytowania. Do jedzenia mają mnóstwo żywego pokarmu.

Tak więc każdy z nas, kto ma ochotę zobaczyć mnogość gatunków europejskiego ptactwa wodnego, powinien znaleźć się chociaż raz w życiu nad jeziorem Łuknajno na Mazurach.

Mazury – co warto zobaczyć, jadąc tam z dziećmi?

Dzieci zabierzmy na Mazury do Mrągowa. Na pewno i nam się tam spodoba. Co tam takiego ciekawego? Przede wszystkim pójdźmy z dziećmi do Miasteczka Westernowego – Mrongoville.

To zaczarowane miejsce, które przeniesie nas do okresu kolonizacji przybyłych ludzi ze Starego Kontynentu do zachodnich stanów USA. Sceneria jak z filmowych westernów. Pobyt w Miasteczku Westernowym będzie wspaniałym przeżyciem i zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dla nas.

Dobrze byłoby namówić swoich rodziców i dziadków, by również mogli znaleźć się na żywo „w filmie”. Westerny bowiem były ich ulubionymi filmami za czasów dzieciństwa i młodości.

Gdzie na Mazury? Popularne miejscowości