Tutaj jesteś

Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

20 grudnia 2020 Turystyka

Zagraniczne wycieczki to zdecydowanie najczęściej wybierana forma wakacyjnego wypoczynku. Problem tylko w tym, że mało osób wie, czy lepszym wyborem będzie wyjazd z biurem podróży, czy też może jednak lepiej zorganizować cały wyjazd samodzielnie. Które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze? Czym konkretnie się obie formy wakacji charakteryzują i jakie mają wady oraz zalety?

Charakterystyka wyjazdu z biurem podróży

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą, która przyciąga właściwie wszystkich klientów biur podróży, jest niezwykła wygoda. Wykupując wakacje w takim miejscu, nie trzeba się martwic właściwie o nic. Organizator wycieczki zadba nie tylko o tak podstawę sprawy, jak wykupienie lotu do miejsca pobytu, czy też opłacenie hotelu, lecz również zapewni transport pomiędzy hotelem a lotniskiem, a także ubezpieczenie i wszystkie pozostałe formalności. Jedynym zmartwieniem turysty korzystającego ze zorganizowanych zagranicznych wycieczek, jest po prostu stawienie się w odpowiednim czasie na lotnisku.
Niestety takie wyjazdy to również wady, o których koniecznie trzeba wspomnieć, jeśli ktoś zastanawia się nad wykupieniem takiej wycieczki. Wiele osób myśli, że z racji tego, że duże biuro podróży organizuje wakacje dla naprawdę sporej liczby osób, a tym samym osiąga efekt skali, posiada lepsze warunki i niższe ceny. Jest to prawda, lecz pamiętać, trzeba, że niższe ceny dla biura podróży nie przekładają się na mały koszt dla ich klientów. Właśnie na tej różnicy biura podróży zarabiają.
Innego typu wadą jest także to, że jadąc na taką wycieczkę, jesteśmy niejako uwiezieni wraz z innymi turystami. Wykupując pełen pakiety wycieczki, musimy jeździć na z góry określone atrakcje i trzymać się harmonogramu. Innymi słowy, podczas takich wakacji brakuje nieco swobody.

Charakterystyka wyjazdu na własną rękę

Jak zatem widać, wakacje z biurem podróży, choć mają wiele zalet, posiadają również swoje ciemniejsze strony. A jak w takim razie prezentują się wakacje na własną rękę? Czym charakteryzuje się organizowanie całego wyjazdu samodzielnie?
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że samodzielnie organizowane wakacje to dość sporo pracy. Pamiętać bowiem trzeba o wykupieniu lotu, ubezpieczeniu, wizach itd. Wszystkie te formalności zrealizować trzeba samemu. Dla wielu osób, które jadą na taką wycieczkę pierwszy raz, sam wyjazd może być już dość poważnym przeżyciem. W końcu będziemy sami, bez opieki biura podróży i obecnego w hotelu opiekuna.
Jakie są jednak zalety wakacji na własną rękę? Przede wszystkim jest to znacznie niższa cena. Dlaczego jest to możliwe? Po pierwsze stosunkowo łatwo jest znaleźć różnego rodzaju promocje na loty samolotem, więc wykupienie dosłownie za kilkadziesiąt złotych biletu nie jest żadnym wyczynem. Po drugie można na wakacjach skorzystać z noclegu nie w dużym i drogim hotelu, jak to często jest z biurami podróży, lecz w małych hotelikach i pensjonatach, które liczą sobie za pobyt wielokrotnie mniej. Najważniejszą jednak zaletą takich wakacji na własną rękę, jest ogromna swoboda. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć samochód i jechać po prostu przed siebie, lub też spędzać cały dzień leżąc na plaży.

Zobacz także: Gdzie na wakacje w październiku?

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie wyjechać na ferie zimowe?