lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

lista rzeczy na wyjazd - co powinno się na niej znaleźć
Turystyka

Jak przygotować listę rzeczy na wyjazd?

Wakacyjny wyjazd to okazja do wypoczynku, regeneracji oraz tak zwanego naładowania baterii. Aby jednak nic nie zakłóciło tego radosnego i beztroskiego czasu, warto zawczasu przygotować listę rzeczy potrzebnych na wyjazd. Taki spis powoli unikać nerwowej atmosfery podczas pakownia i chaotycznego przeszukiwania szaf tuż przed wyjściem z domu. Zatem, jak powinna wyglądać ta lista rzeczy na wyjazd?

Lista rzeczy na wyjazd – dokumenty

Dokumenty to zdecydowanie najważniejszy element podczas każdej podróży. Warto bowiem pamiętać, że ich brak w zależności od wybranego środka transportu oraz kierunku podróży, może spowodować problem z dostaniem się na pokład samolotu lub uniemożliwić przekroczenie granicy kraju. Przed wyjazdem warto sprawdzić nie tylko to, czy dokumenty zostały spakowane, ale również ich termin ważności. Warto również pamiętać o tym, że w niektórych krajach wymagany jest określony okres, przez który dany dokument, w tym paszport na być ważny. Wśród innych niezbędnych dokumentów podczas podróży wymienić należy: dowód osobisty, wizę, książeczkę szczepień oraz ubezpieczenie i kartę zdrowia.

Wyjazd integracyjny – jak i po co go organizować

Lista rzeczy na wyjazd – pieniądze

Gotówka jest kolejnym istotnym elementem każdego wyjazdu. Oczywiście w dobie płatności elektronicznej można z powodzeniem stosować to rozwiązanie, lecz w przypadku niektórych kierunków podróży, z uwagi na dodatkowe opłaty staje się to nieopłacalne.

Lista rzeczy na wyjazd – telefon

Telefon zapewnia kontakt z najbliższymi oraz jest nieodzownym elementem w przypadku zagubienia się lub konieczności wezwania pomocy. Przed wyjazdem za granicę warto poznać ofertę operatora sieci komórkowej w zakresie wykonywania połączeń międzynarodowych oraz limitu transferu danych. Oczywiście, pakując wakacyjną torbę nie można zapominać o zabraniu ładowarki pasującej do miejsc obieranych destynacji. Dobrym rozwiązaniem na podróż jest również zabranie naładowanego power banka.

Lista rzeczy na wyjazd – aparat fotograficzny

Choć w dobie powszechnie stosowanych smartfonów aparat fotograficzny mógłby się wydawać elementem zbędnym, to jednak ma on nadal swoje grono zagorzałych zwolenników. Pakując się na wakacyjny wyjazd nie można zapomnieć o ładowarce lub akumulatorach oraz o karcie pamięci.

Lista rzeczy na wyjazd – leki oraz materiały opatrunkowe

Przygotowując torbę podróżną należy pamiętać o lekach, zarówno tych przyjmowanych na stałe, jak i kilku podstawowych produktach na typowe dolegliwości, w tym biegunkę czy ból głowy. Ponadto, warto mieć przy sobie plaster oraz środek do odkażania ran, a w dobie koronawirusa również maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe, spray lub żel antyseptyczny. Należy również pamiętać, że w przypadku transportu międzynarodowego niezbędne może się okazać zaświadczenie o konieczności przyjmowania leków wydane przez lekarza wraz z jego tłumaczeniem.

Lista rzeczy na wyjazd – kosmetyki

Wakacyjna podróż nie może się obyć bez kremu z filtrem przeciwsłonecznym, szczotki i pasty do zębów, wilgotnych chusteczek, produktów do kąpieli czy golenia oraz grzebienia i antyperspirantu. Ponadto, dla większości kobiet niezbędne okażą się kosmetyki do makijażu. Jeżeli mają się one znaleźć w bagażu podręcznym, należy pamiętać o limitach stosowanych na lotnisku.

Lista rzeczy na wyjazd – odzież

Ilość oraz rodzaj ubrań uzależnione są od celu oraz długości planowanej podróży. Ponadto, pakując wakacyjną torbę warto wybierać rzeczy chętnie noszone na co dzień, w przeciwnym wypadku mogą one nie opuścić walizki przez cały wakacyjny pobyt.

Lista rzeczy na wyjazd – akcesoria

Poza wymienionymi powyżej przedmiotami, w wakacyjnej walizce powinien znaleźć się adapter do gniazd elektrycznych, słuchawki, okulary przeciwsłoneczne, przewodnik, bidon na wodę oraz podręczny zestaw do szycia.

Dowiedz się też, jak zorganizować udany wyjazd na weekend