lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

wyjazd integracyjny
Turystyka

Wyjazd integracyjny – jak i po co go organizować?

W obecnych czasach wyjazdy integracyjne to bardzo popularne rozwiązanie w wielu przedsiębiorstwach, niezależnie od ich wielkości oraz branży . Warto dowiedzieć się, jak i po co je organizować.

Jak zorganizować wyjazd integracyjny?

Wyjazdy integracyjne od wielu lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Dzięki nim możliwe jest poprawienie współpracy, a także lepsze poznanie się. Jednak każdy wyjazd integracyjny powinien być w odpowiedni sposób zaplanowany, aby jego czas mógł być wykorzystany w pełni efektywnie. Najczęściej wyjazdy integracyjne dzielą się na dwa segmenty. Wśród nich można wymienić część szkoleniową oraz część integracyjno-rozrywkową. Dzięki temu możliwe jest zarówno nabycie nowych kwalifikacji, jak i wspólne zintegrowanie się osób obecnych na tego rodzaju wyjeździe. Dlatego najlepiej zorganizować wyjazd, w którym będą zawarte oba segmenty działań, ponieważ wtedy będzie najefektywniejszy.

Atrakcje na wyjazd integracyjny

Podczas wyjazdu integracyjnego pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom interesujące atrakcje, które na pewno ich zaciekawią. Powinno to być coś wyjątkowego, z czym na co dzień pracownicy nie mają za dużego kontaktu. Wśród najczęściej wybieranych atrakcji na wyjazd integracyjny można wymienić gry terenowe, spływy kajakowe, przejazdy quadami, biegi oraz zawody sportowe z nagrodami, a także paintball oraz rejsy żaglówkami.

Sprawdź, jak zorganizować udany wyjazd na weekend

Gdzie zorganizować wyjazd integracyjny?

Kolejnym aspektem organizacji wyjazdu integracyjnego z całą pewnością jest wybór odpowiedniego miejsca na wydarzenie o takim charakterze. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wybór miejsca, które znajduje się w bliskim otoczeniu przyrody. Dzięki temu każdy pracownik z całą pewnością będzie mógł w bardzo przyjemny sposób spędzić czas oraz zintegrować się z innymi osobami.

Korzyści wynikające z wyjazdu integracyjnego

Dlaczego wielu pracodawców lub ich działy HR organizują wyjazdy integracyjne? Bo mają szereg korzyści. Najważniejsze z nich opisujemy poniżej.

Wdrożenie pracowników

W obecnych czasach wyjazdy integracyjne są organizowane przez pracodawców z bardzo zróżnicowanych powodów. Wśród nich można wymienić na przykład chęć wdrożenia nowych pracowników, którzy dopiero co zostali zatrudnieni w danej firmie. Wyjazd integracyjny sprawi, że nowi pracownicy będą się mogli zapoznać ze strukturą firmy, a także zasadami, które w niej panują. Jest to bardzo istotne, jeśli chodzi o późniejsze współdziałanie.

Poprawa współpracy

Wyjazd integracyjny może być również zorganizowany przez pracodawcę w celu poprawy warunków współpracy w istniejącym zespole. W każdej firmie może panować niezdrowa rywalizacja, która może mieć bardzo zróżnicowane powody. Jest to sytuacja, która może powodować szereg niekorzystnych zjawisk, bezpośrednio wpływających na jakość pracy. Dlatego idealnym sposobem na zapobieganie pojawiania się tego rodzaju problemów jest wyjazd integracyjny, na którym poszczególni pracownicy mogą się lepiej poznać oraz zaprzyjaźnić.

Nagroda dla pracowników

Wyjazd integracyjny może także stanowić fantastyczną formę nagrody dla pracowników. Jest to nagroda za trud włożony w realizację zawodowych obowiązków. Może to być związane z dłuższymi godzinami pracy, poprawą wyników sprzedażowych, a także ogólną poprawą sytuacji firmy wobec konkurencji na rynku. Docenienie tych działań przez szefa na pewno zmotywuje pracowników do dalszej pracy oraz rozwoju, dlatego organizacja wyjazdów integracyjnych wydaje się fantastycznym rozwiązaniem.

Budowanie wizerunku firmy

Wyjazdy integracyjne mogą być również fantastycznym sposobem na budowanie pozytywnego wizerunku danego przedsiębiorstwa, dlatego są tak chętnie wykorzystywane przez niektórych pracodawców. W obecnych czasach na rynku bardzo często brakuje pracowników i mogą się pojawiać problemy z zatrudnieniem. Dlatego organizacja wyjazdów integracyjnych jest bardzo dobrą metodą na pokazanie dobrej atmosfery panującej w danej firmie, a także zaletach zatrudnienia się w tym miejscu.

Zobacz też, jak przygotować listę rzeczy na wyjazd