lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

praca po studiach
Lifestyle

Jaka praca po studiach będzie odpowiednia?

Zdobycie wyższego wykształcenia to spore osiągnięcie, które znacząco ułatwia później życie. Czasami szukanie pracy po studiach jest czasochłonne, dlatego trzeba się odpowiednio na to przygotować i uzbroić w cierpliwość.

Poszukiwanie zatrudnienia

Obecnie jest bardzo duży wybór dobrych ofert pracy, dlatego raczej nikt nie powinien narzekać. Należy jednak pamiętać, że same studia jeszcze nic nie znaczą. W tym artykule przedstawimy, jaka praca po studiach będzie najlepsza, a także gdzie rozpocząć poszukiwania. Najważniejsze to wiedzieć, czego szukamy. Cały proces przejdziesz zdecydowanie szybciej, jeżeli będziesz miał obrany konkretny cel. Warto się zastanowić nad podstawowymi potrzebami i przemyśleć swoje oczekiwania. Podstawą jest przygotowanie konkretnego CV. Profesjonalnie wykonane CV pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji. Niektórzy pracodawcy oczekują również listu motywacyjnego, ale nie jest to niezbędne. Warto pokusić się o oryginalność, jeżeli starasz się o kreatywne stanowisko. Niestety większość osób dotyczy problem braku doświadczenia zawodowego. Przez okres studiów stosunkowo niewiele osób podejmuje dodatkowe zatrudnienie, a jeśli już to robią to niekoniecznie w swojej branży. Jest to bardzo duży problem, ponieważ na rynek pracy trafiają osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wykonywaniem zawodu. Na szczęście doświadczenie może być interpretowane bardzo szeroko.

Przygotowanie CV

Z pewnością nie należy dopisywać w CV żadnych zasług, ponieważ jest to oszustwo. Można jednak pochwalić się swoją aktywnością w naprawdę umiejętny sposób. Można śmiało powiedzieć, że jest to klucz do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W życiorysie początkującego kandydata na pracownika można umieścić wszelkie praktyki, staże, a nawet wolontariat. Każda aktywność tego typu jest zaliczana do twojego doświadczenia. W pierwszej pracy mogą się przydać także umiejętności zdobycie w trakcie szkoleń oraz kursów. O twojej kreatywności mogą świadczyć informacje o zainteresowaniach. Powszechnie uznaje się, że osoby, które mają hobby lepiej i dokładniej wykonują powierzone im zadania. W CV trzeba też umieścić dane kontaktowe, żeby pracodawca mógł się z tobą skontaktować. Z reguły podaje się numer telefonu oraz adres e-mail. Warto dodać, że ukończone studia umożliwiają podjęcie lepiej płatnej pracy, ale najważniejsze jest doświadczenie. Same studia bez doświadczenia i praktyki niestety nic nie znaczą. Ciekawym rozwiązaniem jest też praca zdalna, którą można wykonywać w wolnym czasie z dowolnego miejsca na ziemi. W CV trzeba także zawrzeć klauzulę związaną ze zgodą na przetwarzanie danych, ponieważ bez tego nie będzie możliwe rozpatrzenie podania o pracę.

Przeczytaj więcej na http://pisaniepracmagisterskich.com.pl

Wybór ofert

Osoby, które aktywnie poszukują pracy dostaną po pewnym czasie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Do takiej rozmowy warto się dobrze przygotować, ponieważ będzie to pierwszy bezpośredni kontakt z firmą. Należy być pewnym i nie wątpić w swoje kompetencje. Nie wszystkim udaje się ukończyć studia, więc jesteś już w czymś lepszy od konkurencji. Pierwszy duży krok został zrobiony, więc teraz wystarczy się tylko odpowiednio zmotywować i działać dalej. Na przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej warto poświęcić kilka godzin. Warto poznać firmę i dowiedzieć się jak najwięcej o działalności tego przedsiębiorstwa. Można w tym celu odwiedzić stronę internetową i zobaczyć produkty oraz usługi. Rekruter może zapytać o podstawowe informacje na temat organizacji firmy. Wypadniesz dobrze, jeśli będziesz mieć o tym chociaż minimalne pojęcie. Po studiach można też zatrudnić się na pół etatu i kontynuować naukę na uczelni. Niektóre osoby decydują się na doktorat, jednak jest to droga dla najbardziej ambitnych. Rozpoczęcie pierwszej pracy może wiązać się z naprawdę dużym stresem. Lęk przed zatrudnieniem potrafią odczuwać nawet pewne siebie osoby. Gdy już udało się znaleźć pracę po studiach to trzeba zadbać o to, żeby jej nie stracić. Najważniejsze to być punktualnym i stosować się do poleceń pracodawcy. Warto pamiętać, że umowa o pracę daje spore możliwości w zakresie urlopów wypoczynkowych i macierzystych.