Tutaj jesteś

Kraje Bliskiego Wschodu – co się do nich zalicza?

4 stycznia 2022 Lifestyle kraje bliskiego wschodu

Bliski Wchód to pojęcie doskonale wszystkim znane, bo używane bardzo często. Okazuje się jednak, że dokładne jego sprecyzowanie sprawia wielu osobom spore trudności. Dlatego też warto wyjaśnić sobie, gdzie położone są kraje Bliskiego Wschodu i które dokładnie państwa powinno się do nich zaliczać.

Gdzie leżą kraje Bliskiego Wschodu i co warto wiedzieć o tym regionie?

Bliski Wschód jest tradycyjnie wydzielanym regionem geograficznym zlokalizowanym na obszarze pomiędzy Egiptem, Turcją i Iranem. Dawniej używana była zamiennie nazwa Lewant, dzisiaj już powoli wychodząca z użycia. Nie jest to region jednolity. Dominującą religią jest tu Islam w wersji sunnickiej, choć na wschodzie dominuje zdecydowanie szyizm. Region ma też bardzo ciekawą historię i uważany jest przez wielu naukowców za kolebkę najstarszych cywilizacji, które powstały na obszarze tak zwanego „żyznego półksiężyca” i w dolinie Nilu. Jest też kolebką trzech dużych religii – Islamu, Chrześcijaństwa i Judaizmu. Od lat nie jest on stabilny pod względem politycznym.

Najważniejsze linie podziału leżą pomiędzy Izraelem i krajami arabskimi, Iranem i Irakiem, a w ciągu ostatnich lat również pomiędzy Syrią i jej sąsiadami. To region raczej bogaty. Na wysokim poziomie otrzymuje się tu wydobycie ropy naftowej. Przebiegają tędy ważne szlaki komunikacyjne – zarówno lądowe, jak i morskie (szlak morski przez Kanał Sueski). W całym regionie żyje obecnie ponad 460 mln ludzi. Zlokalizowany jest na styku Europy, Azji i Afryki. Największa część leży w południowo-zachodniej części Azji.

Głównym językiem, którym posługuje się ludność zamieszkująca te tereny, jest język arabski w kilku odmianach, a na drugim miejscu plasuje się język perski. Zasadniczo Bliski Wschód jest określeniem eurocentrycznym (bliski wschód w odniesieniu do lokalizacji Europy) i coraz częściej proponuje się odejście od niego, choć jak do tej pory nikt nie zaproponował sensownego zamiennika.

Kraje Bliskiego Wschodu – które się do nich zaliczają?

Na region składa się wiele państw. Największe kraje Bliskiego Wschodu to wspomniane już Egipt, Turcja i Iran, ale też Arabia Saudyjska. Zlokalizowane są tu też mniejsze kraje. Na Półwyspie Arabskim wymienić należy jeszcze Jemen, Oman, Kuwejt, Katar, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W samym centrum regionu leży również już wspomniany Irak. Ważną częścią Bliskiego Wschodu są mniejsze kraje położone wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego: Syria, Liban i Izrael, a także Jordania. Najczęściej w obszar Bliskiego Wschodu wliczany jest też położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr. Krajem, który zdecydowanie wyróżnia się (religijnie i kulturowo) na tle innych, jest Izrael, co zresztą jest zarzewiem trwających tu od dekad konfliktów zbrojnych i napięć politycznych.

Czasami błędnie określane jako kraje Bliskiego Wschodu bywają także inne państwa – głównie leżące na wschód i północny-wschód od Iranu: Turkmenistan, Afganistan i Pakistan. Poprawnie zaliczać się powinno je jednak raczej do Azji Środkowej (Środkowy Wschód). Czasem ze względów kulturowych do regionu zaliczany jest też graniczący z Iranem od północy Azerbejdżan.

Zobacz także: Co spakować na wyjazd polski i zagraniczny?

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ścieżka akrobatyczna rewolucją w treningu akrobatycznym