lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

jak prać firanki - poradnik
Dom

Podpowiadamy, jak prać firanki

Skuteczne pozbycie się brudu z firanek nie jest łatwym zadaniem i doskonale wie o tym każda pani domu. Warto wiedzieć, jak prać firanki, żeby utrzymać idealną biel przez długi czas.

Jak prać firanki, by robić to właściwie?

Jakie tkaniny są jednak dosyć wymagające w praniu, ponieważ są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność podczas prania. Należy pamiętać, że białe firanki to nie tylko ozdoba okna, ale również ochrona przed spojrzeniami ciekawskich ludzi. Oprócz tego działają one również jak filtr, ponieważ wyłapują zanieczyszczenia, które wpadają z zewnątrz. Wystarczy otworzyć okno, żeby smog się zaczął przedostawać do środka. Po pewnym czasie firanki stają się żółte i trzeba je uprać. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeżeli w mieszkaniu palone były papierosy. Tkanina bardzo szybko chłonie dym z papierosów, tłuszcz oraz nieprzyjemne zapachy. Należy mieć świadomość, że to wszystko ma wpływ na nieestetyczny wygląd firanek. Można oczywiście oddać firanki do profesjonalnej pralni, ale jest to z reguły dosyć duży koszt. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy jak prać firanki, żeby przez długi czas pozostały białe. Wiele osób jest zdania, że nie powinno się prać firanek w pralce, ponieważ można w ten sposób uszkodzić tkaninę. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju materiału. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że niektórych tkanin nie można nawet moczyć, a inne mogą być tylko prane ręcznie. Przede wszystkim trzeba kierować się tym co jest napisane na metce. Może się jednak okazać, że przez przypadek odciąłeś metkę.

Jak prać firanki? O metodzie ręcznej

W takiej sytuacji należy zachować spokój i traktować firanki możliwie jak najdelikatniej. Powszechnie pranie ręczne jest uznawane za najbezpieczniejszy sposób. Należy też mieć na uwadze, że podatność na uszkodzenia jest zwiększona przez dodatkowe zdobienia na tkaninie. Czyszczenie ręczne jest najlepszym wyborem, jeżeli nie wiesz jak prać firanki i w jakiej temperaturze. Warto dodać, że w przypadku firanek haftowanych nie ma innej opcji niż pranie ręczne. Pralka niestety może taką tkaninę całkowicie zniszczyć lub zniekształcić, dlatego należy prać ją ręcznie i uważać na drobne elementy. Podczas prania można jedynie delikatnie ugniatać materiał, natomiast nie powinno się go pocierać. Woda z płynem do tkanin delikatnych powinna całkowicie wystarczyć do usunięcia niewielkich zabrudzeń.

Wiele osób zastanawia się również jak prać firanki wyprodukowane z bawełny lub lnu. Są to delikatne materiały, dlatego w ich przypadku lepiej również nie używać pralki. Pranie ręczne w tej sytuacji będzie również najlepszym wyborem, ponieważ umożliwia to zachowanie określonej faktury. Należy przygotować dużą miskę i wlać do niej ciepłą wodę z mydłem. Trzeba też uważać, żeby woda nie była zbyt gorąca. Następnie wystarczy poczekać aż mydło się rozpuści i można powoli zanurzać firanki w przygotowanym roztworze. Ręcznie powinno się też prać firanki woalowe.

Przygotowanie do prania

Przed praniem powinno się je namoczyć w wodzie z dodatkiem soli do firan oraz proszku do prania. Do prania najlepiej użyć chłodnej wody z płynem do płukania delikatnych tkanin. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwiej pozbędziesz się szarego nalotu. Warto jeszcze wiedzieć jak prać firanki w pralce, żeby ich nie uszkodzić. Przed każdym praniem należy przede wszystkim pamiętać o porządnym namoczeniu firanek. Można je też oczyścić wstępnie na sucho z zanieczyszczeń, jeżeli są bardzo mocno zakurzone. Później trzeba je włożyć do dużej miski lub wanny z zimną wodą i zostawić je na kilka godzin, żeby się wymoczyły. Warto mieć na uwadze, że im dłużej materiał będzie w wodzie, tym lepiej ponieważ łatwiej będzie się pozbyć plam. Można też dodać detergent z dodatkiem wybielacza, żeby jeszcze bardziej wzmocnić efekty. Jest to dobry sposób na białe i dosyć mocno zanieczyszczone firanki.

Podsumowanie, jak prać firanki

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: Jak prać firanki? Zależy to w dużej mierze od tego, z jakiego zostały wykonane materiału, a także, jakie zalecenia odnośnie prania i konserwacji podaje ich producent. By czynność ta była skuteczna, warto sięgnąć po odpowiednie środki do firan, niektóre mają silnie wybielające właściwości.

Przeczytaj też: modne okna bez firanek – inspiracje