lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

bieszczady zimą
Turystyka

Czy warto odwiedzić Bieszczady zimą?

Najbardziej romantycznym pejzażem do podziwania uroków zimy, są górskie szczyty i doliny. Ta przepiękna i pełna melancholii sceneria, staje się wspaniałym tłem do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak narciarstwo biegowe lub zjazdowe, saneczkarstwo oraz zwykły trekking. W Polsce, z wypoczynkiem zimowym, kojarzone są najczęściej Tatry, Karkonosze lub Sudety. Należy zauważyć, że coraz powszechniejszą lokalizacją dla pasjonatów zimowego szaleństwa stają się Bieszczady.

Jakie atrakcje turystyczne mogą zapewnić Bieszczady zimą?

Geograficznie Bieszczady to dwa pasma górskie, znajdujące się w łańcuchu Karpat. Dzielą się na dwie części, Bieszczady Wschodnie oraz Zachodnie. Najwyższy szczyt Bieszczad, po polskiej stronie, to Tarnica (1346 m n.p.m).
Pasma bieszczadzkie to pełne uroku, magii oraz bezkresnej przestrzeni tereny. Rozłożyste połoniny przyciągają turystów przez cały rok. Nie przestają być malownicze i pełne magii, nawet w okresie zimy, która często kojarzona jest z mniejszą ilością światła i ponurą aurą. To skojarzenie tyczy się głównie terenów miejskich. Góry rządzą się swoimi prawami.
Trekking zimowy w Bieszczadach jest okazją do podbudowania kondycji i wzmocnienia odporności. Pozwala na przeżycie niezwykłych, niezapomnianych doznań estetycznych.
Najpopularniejsze trasy, nie tylko zimowe, jakie można znaleźć w internetowych poradnikach to:

  • trasa Brzegi Górne – Kruhly Wierch – Połonina Caryńska – długość trasy ok. 7 km
  • Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica – długość trasy ok. 9 km
  • Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Smerek – długość trasy ok. 5 km

Bieszczady zimą – jak przygotować trekkingowy ekwipunek?

Pomimo faktu, że nie są to góry wysokie, Bieszczady zimą potrafią być niebezpieczne. Przed wyjściem na trasę zaleca się sprawdzenie prognozy pogody i zostawienie wiadomości, w miejscu noclegu, dokąd zmierzamy. Warto także zaplanować czas powrotu do bazy jeszcze przed zmrokiem. Na trekking górski, należy zaopatrzyć się w następujący sprzęt: raczki, czołówka, mapa, termos i batony energetyczne.

Gdzie na urlop w Polsce wyruszyć? Modne kierunki

Bieszczady zimą to też sporty zimowe!

Bieszczady zimą to również oferta lokalnych wyciągów narciarskich. Na mapie Bieszczad główna stacja narciarska znajduje się w Ustrzykach Dolnych. Znajdują się tam dwa krzesełkowe wyciągi narciarskie. Popularnością na tych terenach, cieszą się również narty biegowe. Atrakcje oraz urokliwe tereny Bieszczad zimą, stanowią alternatywę dla wielu popularnych kierunków zimowego wypoczynku w Polsce. Z tego powodu warto je odwiedzić.

Mazury – co warto zobaczyć?