lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Co zabrać w góry? Poradnik
Turystyka

Co zabrać w góry? Kilka sprawdzonych wskazówek

Co zabrać w góry? Na to pytanie szuka odpowiedzi mnóstwo osób, które w najbliższym czasie planują górskie wędrówki. Jak się bowiem okazuje w praktyce, jest wiele rzeczy, które turyści powinni mieć zawsze pod ręką. Jedyny mankament jest taki, że trzeba to wszystko zazwyczaj nosić w ręku lub na plecach, a to przy górskiej wspinaczce jest naprawdę sporym wysiłkiem. Co więc warto zabrać ze sobą, a co lepiej zostawić w hotelowym pokoju?

Co zabrać w góry w porze letniej?

Niewątpliwie zupełnie inny asortyment przyda się turystom, którzy wybierają się na górskie szlaki w porze wakacyjnej, a zupełnie inny przyda się w okresie zimowym. Osoby, które mają już doświadczenie w tego typu wyprawach zabierają ze sobą tylko kilka naprawdę przydatnych rzeczy, niż osoby, które pierwszy raz zdecydowały się zdobywać górskie szczyty. Bez względu na to, czy należy się do tej pierwszej, czy do drugiej grupy warto mieć jednak pod ręką kilka przydatnych rzeczy, które z pewnością zawsze się przydadzą. Co to takiego?

Co zabrać w góry, gdy planuje się kilkugodzinny marsz?

Każdy, które planuje wędrówkę górską przede wszystkim powinien zaopatrzyć się w solidną, ciepłą, nieprzemakalną odzież. Wygodne obuwie, komfortowa odzież wierzchnia, czapka oraz rękawiczki to obowiązkowy asortyment o każdej porze roku turystom. Warto pamiętać, iż na szczytach jest zupełnie inna temperatura, niż u podnóża gór, dlatego też właściwe ubranie na tego rodzaju wycieczkach to podstawa. Nie bez powodu mówi się, że odzież przeciwdeszczowa, namiot i śpiwór oraz kilka przydatnych gadżetów to niezbędny ekwipunek każdego pasjonata natury.

Co spakować na wyjazd polski i zagraniczny?

Co zabrać w góry, gdy planuje się dłuższe wspinaczki?

Wszyscy ci, co kochają przygody i survivalowe atrakcje powinni zaopatrzyć się w porządny, lecz lekki namiot, który przyda się na wypadek noclegu na górskich polanach. W wielu sklepach sportowych można od ręki kupić
funkcjonalny namiot wraz ze śpiworem, który można złożyć tak, by zmieścił się w niewielkim plecaku. Warto zwrócić uwagę, by był to namiot mocny, porządny, od dobrego, znanego producenta, dzięki czemu posłuży użytkownikom przez długi czas w niezawodnym stanie.

Co jeszcze wziąć ze sobą?

Co zabrać w góry, by mieć pewność, że będzie się odpowiednio przygotowanym na każdą okoliczność? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w sprzęt, który w razie czego pomoże turystom w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji lub wezwaniu pomocy. Telefon komórkowy, noktowizor, nawigacja, lokalizator, kompas, dodatkowy akumulator, ładowarki, latarki – to wszystko jest niezastąpione na górskich szlakach. Ważny, by tego rodzaju sprzęty były lekkie, solidne i wodoodporne.

Podsumowując, jest wiele rzeczy na liście każdego turysty, który wybiera się na górskie szlaki. Trzeba przyznać, że większość z nich jest naprawdę przydatna i turyści kilkakrotnie sięgają po nie podczas takiego jednego marszu. Oprócz wspomnianych wyżej gadżetów, warto zaopatrzyć się również w napoje energetyczne, termos z gorącą herbatą oraz rozmaite przekąski. Batonik energetyczny lub banan z pewnością dodadzą siły na kolejne godziny.

Mazury – co warto zobaczyć?