lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Zdrowie

Spadek libido – jak sobie z tym radzić?

Z problemem spadku libido boryka się wiele osób. Jakie są tego przyczyny? Czy można je wspomóc? Między innymi tych informacji dowiesz się z naszego artykułu.

Zacznijmy od tego, że na libido wpływa wiele czynników, takich jak:

– wiek,

– poziom hormonów,

– poziom stresu,

– zmiany w Twoich relacjach seksualnych,

– zmęczenie,

– choroba,

– leki.

Czym tak w ogóle jest libido?

Libido jest to po prostu określenie chęci do aktywności seksualnej. Kiedy podejmujesz aktywność seksualną, twoje ciało przechodzi przez fazę pobudzenia – zmiany fizyczne, które mają na celu przygotowanie do seksu. Oto, co dzieje się z narządami płciowymi na tym etapie:

– Jeśli masz penisa, zazwyczaj doświadczasz erekcji, ponieważ krew napływa do tkanek penisa.

– Jeśli masz srom, w pochwie często dochodzi do zwiększonej produkcji płynów pochwowych oraz obrzęku sromu i łechtaczki spowodowanego zwiększonym przepływem krwi.

Pamiętaj, że Twój popęd płciowy jest kwestią indywidualną i może wahać się od braku ochoty na seks do częstego myślenia o nim. Jeśli jednak popęd płciowy nie powoduje problemów w związkach lub w życiu, jest to w zasadzie normalne.

Czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne odgrywają pewną rolę w określaniu libido:

– Czynniki biologiczne, takie jak poziom testosteronu lub estrogenu, ogólny stan zdrowia i obecność choroby.

– Czynniki psychologiczne, takie jak stres, obecność zaburzeń psychicznych, np. depresji, oraz poczucie własnej wartości.

– Czynniki społeczne, takie jak zdrowie Twoich obecnych związków seksualnych oraz normy dotyczące Twojej zdolności do reagowania na pożądanie seksualne w sytuacjach, w których czujesz się pobudzona.

Jak zwiększyć libido?

1. Aktywność fizyczna 

Czy wiesz, że już pół godziny energicznego spaceru dziennie może podnieść Twoje libido? Wysiłek fizyczny sprawia, że endorfiny się uwalniają, co powodujących zmniejszenie stresu, odprężenie i relaks. Sport powinien być dostosowany do możliwości fizycznych danej osoby, ale wszelkie aktywności powodujące szybsze krążenie krwi i przyspieszone bicie serca są pożądane przy spadku libido.

2. Suplementacja

Na rynku istnieją sprawdzone i przebadane preparaty, które za zadanie mają podnieść libido. Jednym z nich jest Maxon Forte – https://maxonforte.pl/, którego można zakupić w aptekach.

3. Odpowiednia dieta 

Tłuste i ciężkostrawne potrawy, a także żywność wysokoprzetworzona oprócz tego, ze zaspakajają głód to często także odbierają apetyt na seks. Bardzo wartościowa w przypadku spadku libido jest dieta lekkostrawna, która opiera się głównie na warzywach i owocach. Pamiętaj także, aby uzupełniać magnez, potas oraz błonnik.

Artykuł sponsorowany