lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Turystyka

Bawaria – atrakcje turystyczne na południu Niemiec

Malownicza kraina położona u zbocza gór, pełna alpejskich wiosek, zdobionych budynków i tradycji. Bawaria to region największy pośród krajów związkowych Niemiec. Rozciąga się wzdłuż granic z Czechami, Austrią, aż po Szwajcarię. Pogórze Alpejskie bogate w liczne, zapierające dech w piersiach jeziora i tereny skaliste zwieńczone wymyślnymi zamkami to charakterystyczny krajobraz Bawarii.

Kraina rodem wzięta z bajki

Swego czasu panujący tutaj król Ludwik II wraz z postępującymi niepowodzeniami w polityce zlecał budowanie coraz nowszych, baśniowych pałaców, w których spędzał większość swojego życia. To dzięki niemu Bawaria zyskała tak malowniczy charakter i przyciąga corocznie miliony turystów.

Ludwik II był wielkim miłośnikiem sztuki, intensywnie wspierał działalność kompozytora Ryszarda Wagnera. Jako król starał się unikać konfliktów zbrojnych i cenił sobie spokój. Jego nietuzinkowy sposób bycia i niestworzone historie o pochodzeniu sprawiały, że uważano iż cierpi na zaburzenia psychiczne. Wówczas zyskał charakterystyczne przydomki Ludwik Szalony oraz drugi, nieco mniej popularny Bajkowy Król. Do dziś jego postać budzi silne emocje i kontrowersje.

Bawaria atrakcje turystyczne regionu

Wyjeżdżając tuż za granicę naszego kraju, dotrzeć można do miejsc magicznych. Odkryj z nami potencjał południowych Niemiec i zabierz bliskich w niezapomnianą podróż. Oto lista pięciu niezwykłych miejsc, idealnych na krótki odpoczynek.

1. Zamek w Neuschwanstein
Bawaria słynie z licznych zamków i pałaców. Najbardziej popularnym jest niewątpliwie Neuschwanstein.
Zbudowany na zlecenie Ludwika II Wittelsbacha pałac miał być kwintesencją średniowiecznego zamku rycerskiego. Wyidealizowana forma, położenie na zboczu góry i otaczająca pałac wszechobecna natura przywodzą na myśl iście bajową scenerię.
Zamek od zawsze inspirował artystów z całego świata. Jest tłem wielu wspaniałych filmów, pierwowzorem zamku Disneya, nawet Andy Warhol uczynił go tematem jednego, ze swoich popartowych obrazów.

2. Rothenburg ob der Tauber
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się prawdziwe cudo, perełka średniowiecza. Rothenburg to miasto wypełnione po brzegi szachulcową zabudową. Nie sposób znaleźć tutaj nowoczesne budownictwo. Ulice z kostki brukowej i kamienia, kolorowe budynki mieszkalne o wyjątkowym charakterze i strzelistych, czerwonych dachach sprawiają, że miejscowość idealnie prezentuje się na zdjęciach. Miasteczko znajduje się na romantycznej trasie Romantische Straße wiodącej przez najpiękniejsze bawarskie krajobrazy.
Warto udać się tutaj na bezpłatny spacer murami miejskimi, odpocząć na Rynku w cieniu kamieniczek, a z wieży gotyckiego Ratusza podziwiać panoramę miasta.

3. Koenigssee – Jezioro Królewskie
Jako, że region słynie z przepięknych jezior, trudno byłoby nie umieścić na liście choć jednego z nich.
Koenigssee ma ok. 200 m głębokości, a jego woda jest niezwykle czysta i przejrzysta, dlatego też możliwe jest jej spożywanie. W połączeniu z alpejskimi szczytami tworzy wspaniały pejzaż.
Szczególnie chętnie odwiedzany jest kościół św. Bartłomieja na półwyspie Hirschau.

4. Herbaciarnia na Kehlsteinie
Herbaciarnia na szczycie góry Kehlstein w Alpach zwana także Orlim Gniazdem została otwarta w 1938 roku jako prezent urodzinowy dla Adolfa Hitlera. Choć historia miejsca nie budzi zbyt pozytywnych skojarzeń, dzięki panoramie widokowej przyciąga ciekawskich podróżników.

5. Monachium stolica
Nie mogło na tej liście zabraknąć stolicy regionu – Monachium. Marienplatz to główny plac w centrum miasta, najbardziej przykuwającą wzrok budowlą jest neogotycki Nowy Ratusz. Na Placu Mariackim mieści się również Stary Ratusz, Kolumna Maryjna czy fontanna, a zimą odbywa się tutaj Bożonarodzeniowy Jarmark.
Monachium już od 1810 roku organizuje Oktoberfest festiwal piwa i chmielu. Jest to jeden z największych festynów ludowych znanych na całym świecie.
Miejscem wartym odwiedzenia jest także Ogród Angielski. Idealne rozwiązanie na odpoczynek w towarzystwie kwiatów i natury. Harmonia tego miejsca emanuje niesamowitym spokojem pośród zgiełku ogromnego miasta.