Tutaj jesteś

Erytrol i ksylitol – zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego cukru

10 września 2023 Lifestyle Erytrol i ksylitol


Świadomość na temat szkodliwości cukru i jego nadmiernego spożywania jest dziś znacznie większa niż parę lat temu. Dlatego coraz więcej osób poszukuje zdrowych substytutów cukru. Dużą popularnością cieszy się ksylitol fiński i erytrol. Oba te substancje wyróżniają się słodkim smakiem i mają liczne korzyści zdrowotne. Jakie mają właściwości? Czy warto wprowadzić je do swojej diety?

Zobacz także: Jak przestać jeść słodycze?

Ksylitol i jego właściwości

Ksylitol to naturalny alkohol cukrowy, który występuje m.in. w owocach i warzywach. Jedną z jego największych zalet jest pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Ksylitol nie tylko dostarcza mniej kalorii niż cukier, ale także pomaga w zapobieganiu próchnicy, hamując rozwój bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej. Obecnie można spotkać dwa rodzaju ksylitolu – ksylitol fiński i chiński. Ten pierwszy wytwarzany jest z drzew brzozy, a drugi z modyfikowanej genetycznie kukurydzy.

Właściwości przeciwbakteryjne ksylitolu

Ksylitol, oprócz korzyści dla jamy ustnej, ma także świetne właściwości przeciwbakteryjne. Badania sugerują, że może pomóc w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym, szczególnie w układzie moczowym. Prócz tego może pozytywnie wpływać na hamowanie wzrostu i przylegania E. coli do błony śluzowej układu moczowego. Wprowadzenie ksylitolu do diety może być formą profilaktyki, która utrudni bakteriom osadzanie się i rozmnażanie.

Erytrol – co warto o nim wiedzieć?

Erytrol to także alkohol cukrowy, który jest praktycznie pozbawiony kalorii. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy dbają o linię i chcą ograniczyć spożycie kalorii. Erytrol naturalnie występuje w niektórych owocach i fermentowanych produktach spożywczych. Jest łatwo tolerowany przez większość osób i nie wywołuje problemów żołądkowych, takich jak bóle brzucha czy wzdęcia, które czasami występują po spożyciu innych substytutów cukru. Jest więc bardziej przyjazny dla układu pokarmowego niż biały rafinowany cukier.

Wybór między ksylitolem a erytrolem

Zastanawiasz się co wybrać, erytrol czy ksylitol? Wybór między ksylitolem a erytrolem zależy od indywidualnych preferencji i celów zdrowotnych. Obie substancje są zdrowym i niskokalorycznym zamiennikiem cukru, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze erytrol czy ksylitol. Jeśli zależy ci na zdrowiu jamy ustnej, ksylitol może być lepszym wyborem. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć kalorie i uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych, możesz wprowadzić do swojej diety erytrol. Warto eksperymentować i sprawdzić, który produkt najlepiej spełnia oczekiwania.

Zobacz także: Jak szybko schudnąć 6 kg w tydzień?

Materiał zewnętrzny

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ścieżka akrobatyczna rewolucją w treningu akrobatycznym