lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Wczasy dla seniora - w Polsce czy za granicą? Poradnik
Turystyka

Wczasy dla seniora – w Polsce czy za granicą?

Czas emerytury powinien być dla każdego seniora okresem zasłużonego odpoczynku po wielu latach ciężkiej pracy oraz gromadzenia oszczędności. Każdy starszy człowiek powinien mieć zatem możliwość skorzystania z wyjazdu i odwiedzenia miejsc, o których marzył przez całe życie. Wczasy dla seniora mogą być zatem realizowane nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Obawa przed wysokimi kosztami wczasów dla seniora

Wiele osób starszych podczas rozważania możliwości wyjazdu obawia się wysokich kosztów. Jest to lęk nieuzasadniony, ponieważ w przypadku osób starszych pora urlopu nie ma tak istotnego znaczenia. Osoby te nie są związane obowiązkami służbowymi, a zatem nie muszą się wpisywać w planowany grafik urlopowy oraz uzależniać terminu swojego wyjazdu od realizacji zadań powierzonych przez przełożonego lub nieobecności współpracowników. Dzięki temu, seniorzy mogą skorzystać z szerokiej oferty turystycznej również poza sezonem. Zmniejsza to zdecydowanie koszty i umożliwia wybranie bardzo atrakcyjnej oferty urlopowej.

Zobacz też: Wczasy odchudzające motywacją do zrzucenia zbędnych kilogramów

Bogata oferta wczasów dla seniora

Z uwagi na wspomniane powyżej niższe koszty wyjazdów poza wysokim sezonem, seniorzy mają okazję do spełnienia swoich marzeń. Dla wielu z nich jest to możliwość odwiedzenia miejsc kultu religijnego, a dla innych odpoczynek nad morzem i możliwość spacerowania brzegiem plaży. Kolejni seniorzy wybiorą wyjazd łączący w sobie odpoczynek, rehabilitację i zabiegi medyczne, a jeszcze inni zdecydują się na wyjazd za granicę.

Wczasy dla seniora – w kraju czy za granicą?

Wielu seniorów obawia się wyjazdów zagranicznych. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości języka obcego, lękiem przed innymi zwyczajami i kulturą oraz wysoką ceną takiego wyjazdu. Jak wskazano powyżej, koszt wycieczki poza sezonem nie musi być wysoki. Natomiast kwestie problemów dotyczących utrudnionej komunikacji w obcym kraju można rozwiązać decydując się na wyjazd zorganizowany. W takim wypadku w ramach oferty zapewniona jest pomoc rezydenta, który nie tylko zajmuje się sprawami związanymi z zakwaterowaniem i wyżywieniem, ale również pomaga w przypadku konieczności zapewnienia pomocy lekarskiej. Wiele starszych osób obawia się podróży zagranicznych z uwagi na stan swojego zdrowia. W takim wypadku powinni oni unikać destynacji, które cechują się skrajnymi i wyczerpującymi warunkami pogodowymi, w tym wysokimi temperaturami i wilgotnością. Ponadto, powinni oni posiadać ubezpieczenie, na wypadek konieczności udzielenia pomocy medycznej.

Wczasy dla seniora – w pojedynkę czy w parze?

Wiele osób starszych to osoby samotne, zazwyczaj z uwagi na stratę męża lub żony. Nie powinno to jednak wpływać na rezygnację z wyjazdu, ponieważ zorganizowane wczasy są szansą na znalezienie przyjaźni, a nawet miłości. Ponadto, osoby samotne mają możliwość przebywania w gronie osób o podobnych zainteresowaniach czy doświadczeniach. Wpływa to pozytywnie nie tylko na ich stan psychiczny, ale również na zdrowie. Oczywiście, para seniorów jest równie mile widziana na wyjazdach zorganizowanych dla emerytów. Wówczas każda z osób może poświęcić czas na swoje małe przyjemności, ma które zazwyczaj nie ma miejsca w codziennym życiu.

Oferta krajowych wczasów dla seniora

Seniorzy spędzający czas wolny na terenie kraju mogą skorzystać z bardzo szerokiej oferty wypoczynkowej. Mogą to być zatem wczasy dla seniora o tematyce sakralnej, połączone ze zwiedzaniem miejsc kultu religijnego. Ponadto, seniorzy mogą rozkoszować się pobytem nad malowniczymi jeziorami położonymi na Mazurach, prozdrowotnym pobytem nad morzem lub w górach.

Wczasy dla seniora w sanatorium

Wielu seniorów decyduje się na pobyt w sanatorium. W takim wypadku przyjemność przebywania w dużej grupie zaprzyjaźnionych osób wzbogacona jest o możliwość odbycia zabiegów leczniczych oraz poprawy zdrowia. Ponadto, pobyt w sanatorium nie musi być jedynie ograniczony do spędzania czasu w jednym budynku. W wielu wypadach animatorzy proponują osobom starszym zwiedzanie okolicznych atrakcji. Seniorzy mogą zdecydować się również na wczasy w ośrodku SPA. Mogą oni wówczas skorzystać z bogatej oferty zabiegów relaksacyjnych czy spotkań z dietetykiem. Tego typu pobyty mogą być z powodzeniem organizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. W drugim przypadku podróż samolotem stanowi nie tylko szybki środek transportu, ale również dodatkową atrakcję.

Sprawdź, jak zorganizować udany wyjazd na weekend