lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

urna
Lifestyle

Urna na prochy – jaką wybrać i czy warto?

Urna na prochy jest używana do przechowywania prochów osoby zmarłej, która została skremowana. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy szkło. Występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Wybór odpowiedniej urny jest bardzo ważny, ponieważ będzie ona przechowywała prochy zmarłego przez wiele lat.

Kiedy potrzebna jest urna na prochy?

Coraz więcej osób decyduje się na kremację swoich zwłok po śmierci. Kremacja to proces polegający na spalaniu ciała zmarłego w drewnianej lub tekturowej trumnie. W niektórych kręgach ten temat wciąż jest niewygodny, choć kremacja zwłok jest zgodna z prawem zarówno państwowym, jak i religijnym. Kościół zezwala na kremację zwłok od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, 

Gdy ciało zostanie skremowane, rodzina zmarłego musi zadbać o to, aby prochy zostały przechowane w urnie i odpowiednio pogrzebane. Niektórzy myślą, że urnę z prochami można trzymać w domu lub rozsypać jej zawartość na łące czy na morzu. Opcja z morzem jest możliwa tylko w wypadku, gdy śmierć nastąpi na wodzie i nie istnieje możliwość przewiezienia zwłok na ląd. Okazuje się, że niekonwencjonalne metody rozsypywania prochów zmarłego są niedozwolone, a urnę trzeba pochować na cmentarzu.

Urna – ceny i rodzaje

Urna na prochy występuje najczęściej w pięciu rodzajach. Rodzaj jest zależny od materiału, z którego została ona wykonana. Wraz z lepszym materiałem, wielkością oraz kształtem rośnie również cena. Najtańszą metalową urnę możemy kupić za około 200 złotych, natomiast najdroższą za około 700.

  1. Urna metalowa – lekka, trwała i estetyczna. Wytwarzana najczęściej ze stali i mosiądzu. Jej cena to około 200 złotych.
  2. Urna drewniana – najczęściej wykonywana z wysokiej jakości drewna (dąb, sosna itd.). Zazwyczaj posiada wiele zdobień i występuje w wielu kształtach i rozmiarach. Koszt drewnianej urny to około 300 złotych.
  3. Urna ceramiczna – wykonywana z wypalanej gliny. Jest bardzo estetyczne i można kupić ją za mniej więcej 600 złotych.
  4. Urna kamienna – materiał, z którego wykonywany jest ten rodzaj urny to wszelkie kamienie, takie jak marmur czy onyx. Możemy kupić ją za około 400 złotych.
  5. Urna artystyczna – nie ma jednego materiału oraz przedziału cenowego, w której mieści się urna artystyczna. Możemy znaleźć modele w różnych cenach, kształtach oraz zdobieniach.

Wybór odpowiedniej urny do przechowania prochów bliskiej nam zmarłej osoby nie jest łatwe. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości produktu oraz dużego wyboru odwiedź stronę dusturny.pl i dowiedz się więcej.

Nagrobki na urnę

Gdy posiadamy już urnę na prochy dla zmarłego, możemy zastanowić się nad kupnem nagrobka na urnę. Wyróżnia się dwa rodzaje nagrobków: ziemną oraz na piwnicach betonowych.

Nagrobki na urnę ziemne charakteryzują się tym, że znajdująca się w środku urna jest pochowana w ziemi. Jest to rzadziej wybierany rodzaj grobu, jednak jest on w stanie pomieścić kilka urn.

Ludzie dużo częściej wybierają nagrobki urnowe na piwnicach betonowych. Ten rodzaj pochówku polega na zamontowaniu nagrobku na betonowej piwnicy. Nie zajmuje wiele miejsca oraz jej koszt nie jest taki wysoki.

Przeważnie ceny za nagrobki na urnę rozpoczynają sie od dwóch tysięcy i w zależności od materiału i wielkości rosną w górę.