lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Turystyka

Najładniejsze ogrody w Polsce czyli wyjątkowe miejsca, przepełnione zielenią

W Polsce, w każdym dużym mieście jest przynajmniej jeden ogród warty zobaczenia. To tam najczęściej udają się mieszkańcy na spacery z bliskimi, na rower czy by po prostu poleżeć na trawie z dobrą książką. Takie miejsca są bardzo zadbane, przepełnione kwiatami, krzewami i pięknymi, niespotykanymi nigdzie indziej drzewami. Jakie są najładniejsze ogrody w Polsce? Gdzie trzeba się udać, by zobaczyć takie miejsca? Odpowiedź poniżej.

Łazienki Królewskie w Warszawie

Dla warszawiaków to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych ogrodów znajdujących się w Polsce. To miejsce zachwyca praktycznie o każdej porze roku. Łazienki Królewskie zajmują około 76 ha i znajdują się w samym centrum miasta. Wystarczy przekroczyć bramę, by znaleźć się w zupełnie nowym świecie. Na zwiedzających czekają malownicze alejki, romantyczne mosty, piękne stawy z kaczkami, a pośród nich można dostrzec dumnie spacerujące pawie. Dużą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i starszych są odważnie biegające po parku wiewiórki. Niektórzy nawet przygotowują się do spotkania z nimi i zaopatrują się wcześniej w spory zapas orzeszków. Jednym z powodów, by odwiedzić ten niezwykle malowniczy ogród jest fantastyczna architektura – z Pałacem Na Wodzie oraz z zabytkowym amfiteatrem na czele. Osoby, które szukają w tym miejscu spokoju – powinny odwiedzić choćby: Świątynię Sybilli, Biały Domek oraz Świątynię Egipską. Atrakcji w parku jest tak dużo, że nie sposób wszystkiego zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Park Czartoryskich w Puławach

W 1731 roku Puławy przeszły pod władanie Czartoryskich. Ogród Pałacowy stał się oczkiem w głowie Izabeli Czartoryskiej, która przerodziła to miejsce w niezwykle piękny ogród na wzór ogrodów angielskich. Charakteryzuje się ona ścisłą geometrią kompozycyjną, uformowanymi, wystrzyżonymi szpalerami oraz sztucznymi formami roślin. W ogrodzie tym nie zauważy się kompletnie linii prostych oraz trudno dostrzec granice ogrodu. W parku Czartoryskich można spotkać wiele rzeźb, budowli architektury ogrodowej, kamienne oraz pamiątkowe tablice. Podczas spaceru w tym parku, nad wiślaną skarpą można podziwiać Sybillę, czyli pierwsze Muzeum Narodowe w Polsce. W parku tym również można zastać Domek Żółty, który zasłynął tym, iż w przeszłości gościł tam Car Aleksander II, oraz Domek Gotycki pochodzący z początku XIX wieku, gdzie obecnie znajduje się siedziba PTTK.

Ogród Saski w Warszawie

Każde wielkie miasto na świecie ma woj wyjątkowy park. Takie miejsce ma również stolica Polski. W Warszawie jest nim Ogród Saski. Jest to oaza zieleni w centrum miasta. Został on zaprojektowany w stylu francuskim, co oznacza, że można tam znaleźć wiele barokowych posągów, pomniki oraz piękne fontanny. Piękne, rozłożyste tereny zachęcają do długich spacerów. W upalne dni szczególnym zainteresowaniem cieszy się wodozbiór wzorowany na Świątyni Westy w Tivoli. Można tam odpocząć i zrelaksować się po pracy lub po ciężkim i wyczerpującym dniu.

Ogród w Wilanowie

Najpiękniejszy barokowy pałac nie przypadkiem nazywany Polskim Wersalem w swojej okolicy posiada wyjątkowy ogród w Wilanowie. Jest to miejsce, które przyciąga zarówno samych Warszawiaków, jak i turystów, przyjeżdżających do stolicy. To miejsce zachwyca barokowym układem dróg i alejek, rozłożystą zielenią, bukszpanowymi obwódkami oraz finezyjnymi, kwiatowymi kompozycjami.

Cytadela w Poznaniu

Również w Poznaniu, prawie w centrum miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Park Cytadela to niezwykle malownicze miejsce, w którym w każdą niedzielę można spotkać szereg spacerujących osób. W upalne dni mnóstwo poznaniaków przyjeżdża tu, by na kocu poopalać się, poczytać książkę lub odpocząć z dale od hałasu i zgiełku miasta. Wiosną i jesienią jest to idealne miejsce do uprawiania różnych sportów – nikogo nie zdziwią tu osoby uprawiające na trawie jogę, karate oraz inne sztuki inne sztuki walki. W parku Cytadela znajduje się plac zabaw dla najmłodszych oraz Muzeum Broni Pancernej. Można tu także zjeść pyszny posiłek w lokalnej kawiarence, a nawet napić się kawy przy stolikach na zewnątrz. Mnóstwo osób zachwyca się wiosną stawem, który otoczony jest pięknymi drzewami, które pięknie kwitną na różowy, intensywny kolor.