lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Turystyka

Najładniejsze ogrody w Polsce czyli wyjątkowe miejsca, przepełnione zielenią

W Polsce, w każdym dużym mieście jest przynajmniej jeden ogród warty zobaczenia. To tam najczęściej udają się mieszkańcy na spacery z bliskimi, na rower czy by po prostu poleżeć na trawie z dobrą książką. Takie miejsca są bardzo zadbane, przepełnione kwiatami, krzewami i pięknymi, niespotykanymi nigdzie indziej drzewami. Jakie są najładniejsze ogrody w Polsce? Gdzie trzeba się udać, by zobaczyć takie miejsca? Odpowiedź poniżej.

Łazienki Królewskie w Warszawie

Dla warszawiaków to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych ogrodów znajdujących się w Polsce. To miejsce zachwyca praktycznie o każdej porze roku. Łazienki Królewskie zajmują około 76 ha i znajdują się w samym centrum miasta. Wystarczy przekroczyć bramę, by znaleźć się w zupełnie nowym świecie. Na zwiedzających czekają malownicze alejki, romantyczne mosty, piękne stawy z kaczkami, a pośród nich można dostrzec dumnie spacerujące pawie. Dużą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i starszych są odważnie biegające po parku wiewiórki. Niektórzy nawet przygotowują się do spotkania z nimi i zaopatrują się wcześniej w spory zapas orzeszków. Jednym z powodów, by odwiedzić ten niezwykle malowniczy ogród jest fantastyczna architektura – z Pałacem Na Wodzie oraz z zabytkowym amfiteatrem na czele. Osoby, które szukają w tym miejscu spokoju – powinny odwiedzić choćby: Świątynię Sybilli, Biały Domek oraz Świątynię Egipską. Atrakcji w parku jest tak dużo, że nie sposób wszystkiego zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Park Czartoryskich w Puławach

W 1731 roku Puławy przeszły pod władanie Czartoryskich. Ogród Pałacowy stał się oczkiem w głowie Izabeli Czartoryskiej, która przerodziła to miejsce w niezwykle piękny ogród na wzór ogrodów angielskich. Charakteryzuje się ona ścisłą geometrią kompozycyjną, uformowanymi, wystrzyżonymi szpalerami oraz sztucznymi formami roślin. W ogrodzie tym nie zauważy się kompletnie linii prostych oraz trudno dostrzec granice ogrodu. W parku Czartoryskich można spotkać wiele rzeźb, budowli architektury ogrodowej, kamienne oraz pamiątkowe tablice. Podczas spaceru w tym parku, nad wiślaną skarpą można podziwiać Sybillę, czyli pierwsze Muzeum Narodowe w Polsce. W parku tym również można zastać Domek Żółty, który zasłynął tym, iż w przeszłości gościł tam Car Aleksander II, oraz Domek Gotycki pochodzący z początku XIX wieku, gdzie obecnie znajduje się siedziba PTTK.

Ogród Saski w Warszawie

Każde wielkie miasto na świecie ma woj wyjątkowy park. Takie miejsce ma również stolica Polski. W Warszawie jest nim Ogród Saski. Jest to oaza zieleni w centrum miasta. Został on zaprojektowany w stylu francuskim, co oznacza, że można tam znaleźć wiele barokowych posągów, pomniki oraz piękne fontanny. Piękne, rozłożyste tereny zachęcają do długich spacerów. W upalne dni szczególnym zainteresowaniem cieszy się wodozbiór wzorowany na Świątyni Westy w Tivoli. Można tam odpocząć i zrelaksować się po pracy lub po ciężkim i wyczerpującym dniu.

Ogród w Wilanowie

Najpiękniejszy barokowy pałac nie przypadkiem nazywany Polskim Wersalem w swojej okolicy posiada wyjątkowy ogród w Wilanowie. Jest to miejsce, które przyciąga zarówno samych Warszawiaków, jak i turystów, przyjeżdżających do stolicy. To miejsce zachwyca barokowym układem dróg i alejek, rozłożystą zielenią, bukszpanowymi obwódkami oraz finezyjnymi, kwiatowymi kompozycjami.

Cytadela w Poznaniu

Również w Poznaniu, prawie w centrum miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Park Cytadela to niezwykle malownicze miejsce, w którym w każdą niedzielę można spotkać szereg spacerujących osób. W upalne dni mnóstwo poznaniaków przyjeżdża tu, by na kocu poopalać się, poczytać książkę lub odpocząć z dale od hałasu i zgiełku miasta. Wiosną i jesienią jest to idealne miejsce do uprawiania różnych sportów – nikogo nie zdziwią tu osoby uprawiające na trawie jogę, karate oraz inne sztuki inne sztuki walki. W parku Cytadela znajduje się plac zabaw dla najmłodszych oraz Muzeum Broni Pancernej. Można tu także zjeść pyszny posiłek w lokalnej kawiarence, a nawet napić się kawy przy stolikach na zewnątrz. Mnóstwo osób zachwyca się wiosną stawem, który otoczony jest pięknymi drzewami, które pięknie kwitną na różowy, intensywny kolor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *