lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu do spawania TIG
Dom

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu do spawania TIG?

Przy realizacji precyzyjnych prac spawalniczych, w szczególności podczas jakościowego spawania stali nierdzewnej i aluminium, najczęściej korzysta się z metody TIG, czyli spawania elektrodą nietopliwą w osłonie gazu, takiego jak argon. Na jakość, bezpieczeństwo oraz komfort realizowanych prac z zastosowaniem tej metody w wysokim stopniu wpływa uchwyt spawalniczy TIG. Jak wybrać jego odpowiedni rodzaj? O czym pamiętać, kupując ten podzespół?

Rodzaje uchwytów spawalniczych do spawania metodą TIG

W ofercie producentów znajdziemy dwa podstawowe rodzaje uchwytów do spawania TIG. Są to uchwyty chłodzone gazem i cieczą. Pierwsze z nich stosuje się przy mniejszych wartościach natężenia prądu spawania. Gdy wymagane natężenie prądu ma większą wartość niż 200 A, wówczas należy użyć specjalistycznego uchwytu chłodzonego cieczą. Uchwyt spawalniczy TIG chłodzony cieczą składa się z pakietu przewodów – prądowo-wodnego, wodnego-powrotnego, gazowego i sterowania. W modelach uchwytów chłodzonych gazem znajdziemy tylko dwa rodzaje przewodów – prądowo-gazowy i sterowania. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo uchwytów wymienionych rodzajów. Każdy jest nieco inny, co jest pochodną jakości wykonania, przede wszystkim wykorzystanych w procesie produkcji materiałów. Im lepszej jakości materiały, tym sprzęt trwalszy i mniej zawodny w działaniu.

Co wyróżnia porządny uchwyt spawalniczy?

Najważniejszą kwestią jest jakość wykonania. Solidny uchwyt spawalniczy TIG powinien zostać wyposażony w dobrej jakości zabezpieczenie pakietu przewodów. Sprawdzonym rozwiązaniem są osłony gumowane, które gwarantują dość wysoki komfort pracy. W sprzedaży znaleźć można również wyższej klasy sprzęt z osłonami skórzanymi instalowanymi na części lub całej długości uchwytu. Szukając dobrego uchwytu spawalniczego TIG, warto zwrócić również uwagę na grubość i jakość wykonania przewodu prądowego. Zbyt cienki, niskiej klasy przewód może ulec szybkiemu uszkodzeniu. Mogą pojawić się również problemy podczas spawania – gwałtowne spadki napięcia czy niestabilne działanie sprzętu. Cechą charakterystyczną dobrych przewodów jest również ich wysoka elastyczność. Twardy przewód utrudnia pracę, co może obniżyć jej jakość.

Praca z profesjonalnym uchwytem spawalniczym TIG jest nie tylko bezpieczna, ale i bardzo wygodna, a to przekłada się na jakości wykonywanych spawów. Szukając tego typu sprzętu, warto mieć na uwadze także kwestie związane z dostępnością części zamiennych. Dlatego najlepiej wybierać produkty znanych producentów, sprawdzone przez innych użytkowników, być może nieco droższe, ale pewniejsze i łatwiejsze w naprawie.