Dom
Tutaj jesteś

Czym ogrzewać dom ekonomicznie?

6 grudnia 2022 Dom Czym ogrzewać dom

Kwestie oszczędnego, ale jednocześnie efektywnego ogrzewania z pewnością spędzają ostatnio sen z powiek niejednemu z nas. Okoliczności gospodarcze i przywoływana co jakiś czas perspektywa kryzysu energetycznego sprawiają, że poszukujemy alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnianych, których zasoby z każdym rokiem kurczą się. Nic więc dziwnego, że wdrażane technologie systematycznie podążają w kierunku ekologii i odnawialnych źródeł. Jakie nowoczesne formy ogrzewania są stosowane już dziś? Które z nich niosą z sobą konkretne oszczędności? Przeanalizujmy kilka możliwości.

1. Kotły gazowe kondensacyjne

2. Pompy ciepła

3. Kotły olejowe kondensacyjne

Jak pokazują dane, ogrzewanie domu może pochłonąć nawet 70 – 80% całkowitych kosztów eksploatacyjnych nieruchomości. Oznacza to, że inwestycja w nowoczesne formy dostarczania ciepła w perspektywie zwróci się – to kolejny powód, by się nią zainteresować. Przeanalizuj rozwiązania, jakie dostarcza chociażby De Dietrich, aby wybrać najlepsze.

Kotły gazowe kondensacyjne

Ciekawą opcją, którą można wykorzystać zarówno w nowych, jak i modernizowanych inwestycjach, są piece gazowe kondensacyjne. Kotły kondensacyjne bazują na nowoczesnych technologiach umożliwiających obniżenie zużycia paliwa przy jednoczesnej wysokiej efektywności. Co ważne, w wielu przypadkach instalacja takiego kotła nie wymaga modernizacji instalacji grzejnikowej, chyba że wymaga tego jej stan techniczny.

Wysoka sprawność pieców gazowych kondensacyjnych pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej nawet o 20% w porównaniu do urządzeń tradycyjnych. Samo urządzenie jest ciche, bezpieczne, niemal bezobsługowe.

Pompy ciepła

Przynajmniej od kilku lat dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. To urządzenie pobierające energię ze środowiska (powietrza, wody lub gruntu), a następnie przekształcające ją w energię nadającą się do ogrzania budynku lub podgrzania wody. Cały proces odbywa się przy niewielkim użyciu prądu, dlatego często – aby zaspokoić to zapotrzebowanie – producent pomp ciepła oferuje korzystne pakiety. Choć to spora inwestycja, korzyści są nieocenione. Pompy ciepła są w zasadzie bezobsługowe, ekologiczne i oszczędne. Cechuje je również niezawodność – sprzęt może działać bez konieczności wymiany kluczowych elementów nawet przez 30 lat.

Kotły olejowe kondensacyjne

Kolejnym w zasadzie bezobsługowym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne olejowe. Choć są mniej wydajne niż ich gazowe odpowiedniki, wiele osób uważa ich parametry za wystarczające. Również i taka instalacja jest ekologiczna i nie emituje szkodliwych związków. Zamiast komina stosuje się w tym przypadku przewody powietrzno-spalinowe wyprowadzone przez ścianę budynku, co korzystnie wpływa na estetykę, zwłaszcza w budynkach nowoczesnych.

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Domowy magazyn energii kluczem do niezależności energetycznej