Tutaj jesteś

Jak złagodzić objawy oparzenia słonecznego?

21 listopada 2022 Lifestyle objawy oparzenia słonecznego

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV. Tego typu oparzenie może wystąpić nie tylko na skutek zbyt intensywnego plażowania, ale również po skorzystaniu z solarium. Wiele osób nadal nie wie, że odpowiednie zabezpieczenia skóry powinno być podstawą. Jeśli jednak doznamy już oparzenia słonecznego, trzeba szybko działać. Jak złagodzić objawy oparzenia słonecznego? Podpowiadamy.

Oparzenia słoneczne – stopnie oparzeń i objawy

Objawy pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach od zakończenia opalania. Ich nasilenie zależne jest od stopnia oparzenia. Te pierwszego stopnia obejmuje tylko naskórek. Skóra jest czerwona, tkliwa i bardzo ciepła. Po kilku dniach objawy ustępują, a na ich miejscu pojawia się łuszczenie naskórka. Są to zdecydowanie najczęściej występujące oparzenia słoneczne. Z kolei oparzenie drugiego stopnia obejmuje nie tylko naskórek, ale również skórę właściwą. Pojawiają się bąble po oparzeniu wypełnione płynem surowiczym. Występuje także obrzęk i częściowa martwica naskórka. Przy tego typu oparzeniach niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Najgroźniejsze oparzenie to te trzeciego stopnia. Oprócz naskórka i skóry właściwej trzeci stopień poparzenia obejmuje także tkankę podskórną oraz nerwy. Charakterystyczny jest wtedy brak czucia w oparzonym miejscu, gdyż doszło do upośledzenia pracy receptorów czuciowych. Niezbędne jest odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty. Ważne jest również to, jak rozległe jest oparzenie. Jeśli poparzenia obejmują około 15-20% ciała zalecana jest konsultacja lekarska, natomiast gdy sięgają 30% jest ona niezbędna. Przy tak rozległym oparzeniu słonecznym może dojść nawet do wstrząsu.

Jakie są objawy oparzenia słonecznego?

W oparzeniu słonecznym pierwszego stopnia występuje przede wszystkim zaczerwienienie skóry. Pojawia się również ból w podrażnionym miejscu. Dolegliwości wynikające z tego typu oparzenia zwykle ustępują po dwóch-trzech dniach. Z kolei oparzenie słonecznie drugiego stopnia jest znacznie poważniejsze. Oprócz bólu i zaczerwienienia pojawiają się również pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Dolegliwości utrzymują się o wiele dłużej, bo nawet kilka tygodni. Tego typu oparzenie słoneczne występuje najczęściej, gdy po raz pierwszy w sezonie poddajemy działaniu promieni słonecznych miejsce, które zazwyczaj jest osłonięte — na przykład brzuch.

Jak poradzić sobie z objawami oparzeniami słonecznymi?

Jeżeli zauważymy pierwsze objawy poparzenia słonecznego w postaci zaczerwienienia bądź pieczenia, nie należy zwlekać. Przede wszystkim należy schować się w cień, a następnie schłodzić oparzone miejsce. Dzięki temu zatrzymamy proces uszkodzenia tkanki. Dobrze sprawdzi się chłodny prysznic, a jeżeli nie jest on możliwy, zimny okład ze słodkiej wody. To ważne, ponieważ do oparzeń często dochodzi nad morzem, a okładanie poparzeń słoną wodą nie jest najlepszym pomysłem.

Co na oparzenia słoneczne będzie najbardziej skuteczne? Ważne będzie posmarowanie oparzenia słonecznego specjalnie przeznaczoną do tego maścią bądź kremem. Taki środek w swoim składzie powinien zawierać alantoinę i D-panthenol. Przez kilka następnych dni regularnie smarujemy podrażnione miejsce i chronimy je przed słońcem oraz wysokimi temperaturami. Opalenizna powinna wtedy nieco zelżeć.

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ścieżka akrobatyczna rewolucją w treningu akrobatycznym