lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

filc dekoracyjny
Lifestyle

Filc dekoracyjny w scrapbookingu – jak go wykorzystać?

Scrapbooking to w ostatnim czasie niezwykle popularna technika zdobienia. Wykorzystuje się ją w różnych celach, między innymi do przygotowania oryginalnych prezentów albo po prostu dla rozrywki. Nieodłącznym elementem scrapbookingu jest natomiast filc dekoracyjny. Jak go wykorzystać? Co można z nim zrobić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest scrapbooking?

Formalnie rzecz biorąc scrapbooking to technika rękodzielnicza. Chociaż popularność zdobywa od kilku lat, wcale nie jest nowością. Był bowiem znany już w XV wieku, kiedy to polegał na tworzeniu zbiorów pamiątek, informacji, przepisów kulinarnych, listów, ciekawych cytatów oraz innych wspomnień. Z czasem ewoluował i dzisiaj stanowi doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnego prezentu dla kogoś bliskiego albo unikalnej pamiątki dla samego siebie. Dla wielu osób scrapbooking jest prawdziwą pasją. W Internecie można znaleźć wiele blogów z poradami w zakresie scrapbookingu, a także filmikami instruktażowymi. Pasjonaci potrafią wykonać tą metodą prawdziwe cuda. Jednym z potrzebnych im narzędzi jest natomiast filc dekoracyjny.

Jak wykorzystać filc dekoracyjny w scrapbookingu?

Metodą scrapbookingu ozdabia się albumy, tworzy oryginalne zaproszenia, dekoracje domowe, kartki świąteczne, pudełka, pamiętniki, notesy i kalendarze. Można do tego wykorzystać różnorodne narzędzia, w tym papier ozdobny, naklejki, formy z dziurkacza ozdobnego, wstążki, a także filc dekoracyjny. Ten ostatni jest wyjątkowo efektowny, a jednocześnie łatwy w obróbce. Kupuje się go bowiem najczęściej w gotowych arkuszach, które można przyciąć, tworząc dowolny kształt. Filc dekoracyjny jest przy tym miękki w dotyku. Jego faktura sprawia, że nawet najprostszy element nabiera wyjątkowego charakteru. Z filcu dekoracyjnego można wykonać nie tylko płaskie, ale i trójwymiarowe ozdoby. Łatwo się go przykleja oraz formuje w dowolny kształt.

Gdzie kupić filc dekoracyjny?

Filc dekoracyjny dostępny jest przede wszystkim w sklepach z akcesoriami kreatywnymi. Znajdziemy go z pewnością obok materiałów i narzędzi do scrapbookingu oraz decoupage’u. Polecamy w szczególności sklepy internetowe. One oferują bowiem znacznie szerszy wybór, niż ich stacjonarne odpowiedniki. Z reguły filc dekoracyjny dostępny jest w co najmniej kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu różnych kolorach. Dostępne są wszystkie kolory tęczy. Ostatnio popularne stały się też filce marmurkowe o niejednolitej barwie, a także filce dekoracyjne z gotowymi nadrukami.