lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Czym szpachlować ściany?
Lifestyle

Czym szpachlować ściany?

Remontując mieszkanie, czy budując dom, wiele osób marzy o tym, aby mieć równe i gładkie ściany. Taką wygładzoną powierzchnie zdecydowanie łatwiej jest pomalować, czy też nałożyć na nią tapetę. Szpachlowanie ścian jest stosunkowo prostą czynnością, którą można samodzielnie wykonać w domu, jednak niezbędna jest do tego celu podstawowa wiedza. Czym więc szpachlować ściany? O czym pamiętać szpachlując powierzchnie ścian i sufitów?

Gruntowanie przed szpachlowaniem ścian

Przed procesem szpachlowania niezbędne jest zagruntowanie ścian. Powinno się dobrze przyjrzeć ścianom, aby określić, w jakim jest ona stanie. Powierzchnia, która ma być szpachlowana, powinna być po gruntowaniu: 

  • mocno związana
  • pozbawiona tłustych plam
  • sucha
  • bez wyczuwalnych ziaren tynku
  • wolna od pyłu i kurzu

Taką czynność można wykonać przy pomocy gruntu polimerowego, który powinien zostać dobrany odpowiednio do stopnia chłonności podłoża. Tego rodzaju działania wykonuje się po to, aby ujednoliciły one chłonność ścian, wzmocniły je i zwiększyły przyczepność szpachlowania. Warto wiedzieć o tym, że grunt zapobiega również szybkiemu oddawaniu wody do podłoża, dzięki czemu gwarantuje idealne warunki do wysychania produktów nawierzchniowych.

Czym szpachlować ściany?

Jeśli nie mają być szpachlowane całe ściany, a jedynie elementy, na których pojawiły się pęknięcia lub zarysowania, to najlepszym wyborem będzie zakup elastycznej masy szpachlowej. Nie tylko świetnie pokryje uszczerbki, ale także zapobiegnie powstawaniu nowych pęknięć. Należy przy tym pamiętać o tym, że po wyschnięciu niezbędne jest wyrównanie podłoża gładzią gipsową, ponieważ mogą pozostać widoczne włókna. 

Powierzchnia o słabej kondycji, która posiada znaczne nierówności i ubytki, powinna być wyrównana gipsem szpachlowym. Jest on głównie przeznaczony do spoinowania płyt g-k, wypełniania ubytków, mniejszych rys i wygładzania ścian. Można zakupić zarówno produkty suche, jak i mokre, czyli gotowe masy. Gładź gipsową stosuje się jako warstwę wykończeniową albo właściwą w przypadku wyrównywania ścian. 

O czym pamiętać szpachlując ściany?

Gładź to przede wszystkim rodzaj tynku cienkowarstwowego, który przeznaczony jest do wykańczania ścian. Natomiast szpachla lub masa szpachlowa to produkty do niwelowania nierówności i szpar na sufitach oraz ścianach. Warto także pamiętać o tym, że Szpachlowanie na tynkach cementowo- wapiennych nie może odbywać się bezpośrednio po nałożeniu tynków! Idealnie równą powierzchnię zapewni także dobrze wyczyszczona szpachelka, która będzie bez zanieczyszczeń na części roboczej. Wybierając gładź należy sprawdzić jej uziarnienie, które decyduje o grubości warstwy oraz możliwej do uzyskania gładkości podłoża. Zależność jest taka, że im mniejsze ziarno, tym cieńsze warstwy można nakładać i większa będzie gładkość powierzchni. Wymienione czynniki to absolutne podstawy, jak szpachlować ściany, o których należy bezwzględnie pamiętać.