lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Turystyka

Co trzeba zobaczyć w Pradze? Zwiedzanie zabytków

Praga jest jedną z najpopularniejszych europejskich stolic. Co roku odwiedzają ją rzesze turystów z całego świata. Nie brakuje także sporej liczby Polaków, dla których położenie Pragi zachęca do odwiedzenia.

Dlaczego Praga przyciąga?

Na zachętę wpływa także niezbyt wygórowana cena wycieczki. Dojazd prywatnym środkiem lub za pomocą komunikacji miejskiej nie powinien osiągnąć zbyt dużych kosztów. Warto jednak zainwestować w podróż nawet większe pieniądze, ponieważ Praga jest bardzo piękną stolicą, która oferuje swoim turystom bardzo wiele zabytków oraz muzeów do zwiedzania.

Co trzeba zobaczyć w Pradze?

Jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Pradze, jest Stare Miasto. Znajduje się w tym położeniu stolicy bardzo wiele historycznych miejsc, w których miały miejsce najważniejsze zdarzenia dla tej okolicy. Cała zabudowa została zatem nie bez przyczyny wpisana na światową listę UNESCO.

Główną część atrakcji turystycznej stanowi rynek. Znajduje się na nim pomnik Jana Husa oraz bardzo piękny, gotycki ratusz, a na nim umieszczony został zegar astronomiczny. Ciekawostką oraz kolejną atrakcją turystyczną jest wieża widokowa Ratusza Staromiejskiego. Z niej można podziwiać panoramę miasta.

W Starym Mieście znajduje się również wiele kościołów wartych zobaczenia. To między innymi Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem czy Kościół świętego Idziego.

W Starym Mieście są umieszczone także dwie uczelnie praskie. Są to Carolinum, czyli Uniwersytet Karola IV, oraz Clementinum, czyli dawne kolegium jezuickie a w obecnych czasach narodowa biblioteka.

Inną dzielnicą, którą warto zobaczyć, jest Mała Strana. Nie brakuje i w niej miejsc, które trzeba odwiedzić. Na turystów czeka pałac Wallensteina, gdzie znajdują się piękne ogrody otwarte dla turystów. Nie można zapomnieć o odwiedzeniu Kościoła świętego Mikołaja. Budynek ten pochodzi z baroku. Są w nim odgrywane często koncerty. W Małej Stranie jest także Kościół Panny Marii Zwycięskiej, a w nim cudowna figurka dzieciątka Jezus. Powszechnie nazywa się ją Jezulatko.

W Małej Stranie powstała wieża na wzór wieży Eiffla. Jest ona oczywiście mniejsza, lecz można z niej podziwiać piękne widoki na Pragę. Jest ona umieszczona na wzgórzu Petrin, czyli miejscu przeznaczonym zwłaszcza dla osób zakochanych. Na wzgórzu jest umieszczony również pomnik Karela Hynka Machy. Ciekawostką jest, że ten czeski romantyczny poeta zmarł w dniu swojego ślubu, a zgodnie z legendą każda zakochana para, aby była szczęśliwa, musi złożyć kwiaty przy jego pomniku.

W dzielnicy tej znajduje się słynna Cafe Savoy, w której Franz Kafka spędzał wolny czas ze swoimi przyjaciółmi.

Nowe Miasto natomiast jest miejscem, w którym zwiedzić można bardzo wiele zabytków pochodzących nawet ze średniowiecza. Nazwa zatem nie jest zbyt adekwatna do zawartości. To jednak w dużej mierze zabytki, które nie zachowały się w całości do dnia obecnego. Wiele kościołów tam zlokalizowanych jest mocno zmodyfikowana.

W Nowym Mieście znajduje się jednak Kościół Matki Bożej Śnieżnej, którego historia jest bardzo ciekawa, bo zostało w nim zamordowanych aż 14 franciszkanów. Zostali oni jednak beatyfikowani w roku 2012.

W dzielnicy tej znajduje się także klasztor Emaus. Został on założony przez Karola IV. Jego zadaszenie jest nieco charakterystyczne w porównaniu z całą budowlę, ponieważ zostało odbudowane po II wojnie światowej.

W Nowym Mieście głównym punktem zwiedzania jest Plac Wacława, gdzie znajduje się rzeźba świętego księcia. Niedaleko umieszczony jest Pałac Lucerna. Warto także wspomnieć o monumentalnym Teatrze Narodowym i tzw. Tańczącym Domu. Kolejnym ciekawym miejscem położonym w tej okolicy jest Dom Fausta. Nazwa jest jednak myląca, ponieważ miejsce to nigdy nie było zamieszkiwane przez słynnego alchemika. Miejsce to jednak nie jest przeznaczone do zwiedzania. Obok jest jednak położony Ogród Botaniczny oraz muzeum Antonina Dvoraka, a więc słynnego kompozytora.

Jak widać, Praga słynie z bardzo wielu zabytków, które warto odwiedzić. Miejsc dla turystów jest tak wiele, że warto dobrze zaplanować wycieczkę, aby zobaczyć wszystko, co warto. Warto dopasować harmonogram wycieczki do własnych zainteresowań, ponieważ potrzeba przynajmniej kilku dni, aby nacieszyć wystarczająco oko.