lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Turystyka

Ateny – najważniejsze atrakcje greckiej stolicy

Ateny i Rzym to dwa najważniejsze miasta, które tworzyły historię i kulturę europejską. Każdy Europejczyk powinien zawitać do nich choć na krótką chwilę.

Ateny atrakcje – co koniecznie trzeba zobaczyć

Program zwiedzania Aten trzeba dopasować do czasu, który możemy spędzić w stolicy Grecji. Podczas weekendu będziemy mogli poznać tylko najważniejsze atrakcje znajdujące się w centrum miasta. Podczas pobytu tygodniowego można będzie poznać największe atrakcje Aten, nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych. Poznać styl życia niezwykle gościnnych Greków.

Nie ma okresu w roku, kiedy można liczyć na mniejszą liczbę turystów, w Atenach zawsze jest tłoczno, gwarno i bardzo wesoło. Nie ma czasu na nudę.

Akropol – wzgórze świątyń

To wzgórze musi odwiedzić każdy, to najważniejszy punkt na mapie Aten widoczny z każdego miejsca. W Atenach nie można budować budynków wyższych niż 9 pięter, by nie zasłoniły Akropolu. Na wzgórze prowadzą Propyleje, czyli kamienne schody z bramą.

Akropol to świątynie poświęcone greckim bogom, Zeusowi, Atenie, Nike oraz Posejdonowi. Na szczególną uwagę zasługuje Erechtejon, który ma kolumny w kształcie kobiet z dzbankami na głowie (kariatydy).

Inicjatorem budowy Akropolu był Perykles, jeden z najsłynniejszych strategów ateńskich. Świątynie miały być dowodem wdzięczności dla bogów za pokonanie Persów.

Areopag (wzgórze Aresa)

Znajduje się w pobliżu Akropolu. Kiedyś było miejscem posiedzeń areopagu, ateńskiej rady starszych ustanawiającej prawa w mieście, tutaj też odbywały się sądy. Obecnie wzgórze jest miejscem spacerów ateńczyków i turystów. Roztacza się z niego panorama miasta, piękna zwłaszcza przed zachodem słońca.

Agora, czyli rynek

Agora była centrum życia antycznych Aten. To tutaj odbywały się posiedzenia Zgromadzenia Ludowego, kolebki współczesnej demokracji. To tutaj znajduje się Hefajstejon, najlepiej zachowana grecka świątynia. Tutaj też znajduje się Biblioteka Hadriana. Spacer po Agorze można zakończyć kawą w jednej z licznych knajpek.

Odeon Heroda Attyka

Ma kształt amfiteatru, w starożytności odbywały się tu koncerty i przedstawienia, ma bardzo dobrą akustykę. Jeden z najsłynniejszych odeonów gracki, mógł pomieścić do 6 tys. widzów. Obecnie odbywają się w nim przedstawienia w ramach Festiwalu Ateńskiego. Występował w nim Zbigniew Preisner z „Requiem dla mojego przyjaciela”.

Plaka i Anafiotika

Kto ma dość zwiedzania świątyń powinien udać się na spacer do Platy. To bardzo urokliwa część miasta sięgająca XVIII w. Wąskie, kręte uliczki i eleganckie kamieniczki tworzą swoisty klimat. Można wstąpić do licznych sklepików i restauracji.
Swoistą wyspą na terenie Platy jest Anafiotika wybudowana przez egipskich robotników. Wzdłuż uliczek znajdują się białe domy z niebieskimi oknami i drzwiami. Uroku dodają im liczne kolorowe kwiaty.

Plac Konstytucji (Stynagama)

Najsłynniejszy plac ateński. Mieści się przy nim siedziba parlamentu grackiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Wartę trzymają przy nim żołnierze ubrani w niezwykłe stroje stylizowane na stroje macedońskie. Co godzinę odbywa się zmiana warty, którą warto zobaczyć ze względu nie tylko na nietypowy ubiór, ale także kroki żołnierzy.

Pozostałe atrakcje

Komu jeszcze zostało trochę czasu na pobyt w Atenach może udać się nad morze i rozkoszować się promieniami słonecznymi oraz kąpielami morskimi.

Warto także kilka godzin spędzić w Allou FunPark, największym parku rozrywki w Grecji. Na gości czeka wiele rozrywek, w tym diabelski młyn, liczne kolejki górskie, karuzele, kolejki wodne. O zawrót głowy nie jest trudno.

Będąc w Atenach koniecznie trzeba spróbować greckiej kuchni, która jest niezwykle prosta, ale bardzo smaczna, bo Grecy kochają jedzenie. W Atenach nie jest o to trudno, bo na każdej uliczce można znaleźć co najmniej jedną restaurację lub uroczą knajpkę. Do posiłku można zamówić lampkę lokalnego wina.

Kto raz był w Atenach, chętnie będzie wracał do nich wielokrotnie i zawsze odkryje coś ciekawego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.