lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

żywienie psa
Lifestyle

Żywienie bez zbóż

W żywieniu zwierząt niezwykle ważna jest ilość składników odżywczych, jakie codziennie dostarcza się w posiłkach. Dlatego zdecydowanie lepiej jest je monitorować, podając pełnoporcjowe karmy niż gotując w domu. Istotna jest jakość każdego posiłku i dlatego trzeba bardzo dokładnie analizować składy – szczególnie pod kątem zawartości procentowej mięsa, które powinno stanowić podstawę diety psa lub kota, oraz innych elementów. Coraz częściej wybierana jest karma bezzbożowa, która jest najlepszą propozycją dla mięsożerców.

Dlaczego karma bezzbożowa?

Zboża w diecie są źródłem węglowodanów, ale nie są odpowiednie dla każdego psa i nie powinny pojawiać się w menu kota. Karmy z zawartością zbóż mogą prowadzić do problemów z trawieniem oraz stanów zapalnych. W naturze bowiem zwierzęta po tego składniki po prostu nie sięgają. Choć pszenica czy soja są dobrym źródłem węglowodanów, to jednak ich przyswajalność jest niska. Poza tym im więcej w jedzeniu wypełniaczy, tym mniej mięsa – czyli wysoko przyswajalnego i niezbędnego w rozwoju białka.

Doskonałą alternatywą jest coraz popularniejsza karma bezzbożowa. Ma ona szereg zalet. Przede wszystkim jest bogata w białko i uboga w węglowodany oraz świetnie sprawdzi się w żywieniu zwierząt aktywnych i umiarkowanie aktywnych. Poza tym karma bezzbożowa zawiera zdecydowanie więcej mięsa, jest pozbawiona alergenów zbożowych, a także nie zawiera składników antyżywieniowych takich jak na przykład związki fitynowe, nie ma również GMO.

Dla kogo karma bezzbożowa?

Karma bezzbożowa jest przede wszystkim przeznaczona dla aktywnych, rosnących zwierząt – w tym także sportowców, ponieważ zawiera dużą ilość białka. Jest także idealna dla alergików i rewelacyjnie wpisuje się w indywidualne potrzeby czworonogów. Karma bezzbożowa jest dostępna w różnych wariantach. Bez problemu można znaleźć propozycje dla małych zwierząt, seniorów czy też osobników dorosłych ras średnich. Każda z nich ma odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze, które zaspokajają potrzeby, a także dodają energii, naturalnie wzmacniają stawy, dbają o piękną  sierść. Karma bezzbożowa dostarcza również cennej lizyny. To jeden z dziesięciu aminokwasów, który należy dostarczać w pożywieniu.

Warto jednak pamiętać, że karma bezzbożowa nie składa się wyłącznie z mięsa. Znaleźć w niej można również rośliny, które są źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz dodatkowych składników odżywczych. Wśród wartościowych składników pochodzenia roślinnego można wymienić ziemniaki, bataty, dynię, marchew, brokuł czy też owoce.