lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Świeradów-Zdrój noclegi – uzdrowisko „Szarotka” w Świeradowie-Zdroju
Turystyka

Świeradów-Zdrój – noclegi i apartamenty w górach dla kuracjuszy i dla aktywnych!

Szukasz atrakcyjnego miejsca na wypoczynek i noclegi? Świeradów-Zdrój to niewielkie miasto położone w Górach Izerskich. Słynie przede wszystkim z wyjątkowego mikroklimatu oraz bogatych zasobów wód mineralnych, co sprawia, że jest popularnym wśród krajowych i zagranicznych turystów uzdrowiskiem. W miasteczku znaleźć można również liczne trasy narciarskie i rowerowe, a także komfortowe apartamenty – Świeradów-Zdrój to doskonałe miejsce na urlop dla osób, które zarówno chcą podreperować swoje zdrowie, jak i spędzić czas aktywnie.

Świeradów-Zdrój położony jest w samym sercu Gór Izerskich. Choć nie jest to duże miasto – liczy nieco ponad 4 tys. mieszkańców – to od kilkuset lat należy do najbardziej znanych ośrodków uzdrowiskowych w Polsce. Wpływa na to przede wszystkim mikroklimat tego miejsca – położenie na korzystnej dla zdrowia człowieka wysokości nad poziomem morza (450 – 650 m n.p.m.), bogactwo wód mineralnych oraz pokłady borowiny, czyli odmiany torfu o właściwościach leczniczych. Z drugiej strony, miasteczko jest idealne dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku – noclegi w górach w Świeradowie-Zdroju są dobrym pomysłem dla turystów, którzy latem lubią jeździć na rowerze, a zimą – na nartach.

Świeradów-Zdrój – noclegi tuż obok obiektów uzdrowiskowych

W Świeradowie-Zdroju znaleźć można liczne obiekty przeznaczone dla osób, które podczas pobytu w tym miasteczku chcą podreperować swoje zdrowie. Słynny na całą Polskę jest kompleks uzdrowisk Świeradów-Zdrój, w których leczy się m.in. schorzenia ginekologiczne, neurologiczne, reumatologiczne, miażdżycę oraz choroby i urazy narządu ruchu. W uzdrowisku wykonuje się m.in. zabiegi balneoterapii, czyli terapii z zastosowaniem tamtejszej wody o nieco wyższej temperaturze, właściwościach leczniczych oraz z dodatkiem radonu, który oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji.

Planując noclegi w górach w Świeradowie-Zdroju, można zdecydować się np. na apartamenty Holiday Mountain Residence, położone niedaleko parku Zdrojowego, zaprojektowanego przez Karla Grossera – niemieckiego architekta żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Niezwykle malowniczy, miejscami nawet baśniowy park zachęca do spacerów długimi alejkami i wypoczynku na ukrytych wśród bujnej roślinności ławeczkach.

Świeradów-Zdrój – apartamenty dla fanów dwóch kółek

Wybierając aprartamenty Świeradów-Zdrój, należy pamiętać o tym, że miasto nie jest destynacją jedynie dla osób, które chcą skorzystać z właściwości zdrowotnych tamtejszego mikroklimatu. Coś dla siebie znajdą tam również turyści nastawieni na bardziej akywny wypoczynek. Świeradów-Zdrój to idealne miejsce dla miłośników jazdy na rowerze – przez samo miasteczko i w jego okolicach biegną setki kilometrów tras rowerowych, pozwalających na długie godziny jazdy.

Do najbardziej znanych tras dla cyklistów wokół Świeradowa-Zdroju zalicza się Singletrek. To pierwsza w Polsce sieć leśnych dróg rowerowych, licząca ponad 200 kilometrów. Dzieli się ona na kilka tras, różnych pod względem długości, trudności i czasu potrzebnego na jej pokonanie. Osoby, dla których jazda na rowerze jest po prostu rekreacją, mogą zdecydować się na trasę pod nazwą Singletrack. Liczy ona 40 kilometrów, w większości jest nachylona w dół i jednokierunkowa. Do średnio trudnych zalicza się Trasa Dookoła Kwisty – ma 25 kilometrów długości i biegnie drogami szutrowymi oraz asfaltowymi. Po drodze znajdują się kilka punktów wypoczynkowych oraz dwa średniej trudności podjazdy. Dla zaawansowanych cyklistów przeznaczona jest z kolei Trasa Bike Maraton o długości 65 kilometrów, z dwoma ciężkimi podjazdami oraz dwoma stromymi zjazdami.

Świeradów-Zdrój – noclegi, tanie wypożyczalnie sprzętu i trasy dla narciarzy

Latem Świeradów-Zdrój to raj dla rowerzystów, zimą – idealne miejsce dla narciarzy. Można tam znaleźć mnóstwo doskonale przygotowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności, wypożyczalnie sprzętu oraz komfortowe apartamenty. Świeradów-Zdrój może się pochwalić m.in. jedną z najdłuższych w Polsce tras zjazdowych – ze Stogu Izerskiego – która liczy 2500 metrów. Początkowo jest ona dość stroma, środkowy odcinek staje się bardzo łagodny, po czym na dole zjazd znów jest stromy. Trasę wyróżnia także doskonałe oświetlenie, przez co jest ona wyjątkowo atrakcyjna wieczorami.

W samym centrum Świeradowa-Zdroju znajduje się z kolei orczykowy wyciąg narciarski Bambino-Ski o średnim kącie nachylenia 15%, różnicy wzniesień 10 metrów oraz długości 120 metrów. Trasa – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona głównie do nauki jazdy na nartach przez dzieci, choć przygodę z nartami pod okiem instruktorów rozpoczynają tam także osoby dorosłe.

Wymienić można naprawdę wiele atrakcji, którymi stara się przyciągać turystów Świeradów-Zdrój: apartamenty dla zakochanych par i dla całych rodzin, mnóstwo obiektów uzdrowiskowych, trasy narciarskie i rowerowe oraz urokliwe restauracje serwujące lokalną kuchnię. Warto zdecydować się na komfortowe noclegi w górach i odwiedzić to miasteczko!