Tutaj jesteś

Do czego używa się olejów 75W90?

23 grudnia 2022 Zakupy olej silnik

W odróżnieniu od tradycyjnych olejów silnikowych, które powinny utrzymywać stosunkowo dużą płynność, zapewniając optymalne smarowanie całej wewnętrznej powierzchni silnika, od pierwszych sekund rozruchu, w wysokich i niskich temperaturach, oleje przekładniowe mają zwykle większą gęstość i lepkość. Olej 75W90 jest doskonałym przykładem typowego oleju przekładniowego stosowanego w ręcznych skrzyniach biegów i dyferencjałach.

Co to są oleje przekładniowe?

Podobnie jak wszystkie inne rodzaje środków smarnych, również oleje przekładniowe mają za zadanie zwiększać poślizg i ograniczać tarcie na styku poruszających się elementów, najczęściej metalowych. Przekładniowe oleje 75W90 są gęste i charakteryzują się wysokim poziomem lepkości wysokotemperaturowej oraz zimowej, skutecznie chroniąc poszczególne elementy skrzyni biegów i dyferencjałów w szerokim zakresie temperatur. To substancje chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabezpieczające przed korozją, mające wpływ na płynność i bezpieczeństwo działania smarowanych elementów. Dzięki zawartości dodatkowych substancji uszlachetniających dobrej jakości olej 75W90 jest nie tylko skutecznym, ale i niezwykle trwałym środkiem smarnym, który dba o skrzynię biegów w długim okresie, zarówno latem, jak i zimą.

Klasy jakościowe olejów przekładniowych

Szukając dobrej jakości oleju 75W90 do smarowania ręcznej skrzyni biegów, szczególną uwagę należy zwrócić na jakościowe oznaczenie produktu. Zasadniczo można wyróżnić pięć klas jakości olejów przekładniowych. Klasa najniższa oznaczana jako GL-1 odnosi się do olejów pozbawionych dodatków uszlachetniających, dedykowanych przekładniom ręcznym i mostom napędowym stosowanym w starszych konstrukcjach samochodów. Klasa najwyższa to GL-5. Dobrej jakości olej 75W90 to najczęściej produkt w klasie jakości GL-4 lub wyższej. Pod adresem https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000185/gl4-75w90 znaleźć można tego typu oleje z dużą liczbą dodatków uszlachetniających, zapewniające wysoki poziom ochrony nowoczesnym, ręcznym skrzyniom biegów o wyższych prędkościach ślizgu. 

Olejów charakteryzujących się wysokimi parametrami lepkości wysokotemperaturowej i zimowej używa się przede wszystkim w charakterze olejów przekładniowych. Przykładem takich produktów są oleje 75W90 w klasie jakości GL-4, które polecane są do stosowania w nowoczesnych skrzyniach biegów. Tego typu środki dbają o dobre smarowanie i skuteczną ochronę skrzyni biegów, chroniąc jej elementy przed uszkodzeniami, rdzą oraz degradującym wpływem wysokich temperatur.  
 

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Logistyka e-commerce