lotmp.pl

Blog ogólnotematyczny o rekreacji i stylu życia

Turystyka

Białe szaleństwo – wyciągi narciarskie Polska

Sporty zimowe od czasu sukcesów polskich skoczków i biegaczy zyskały dużą popularność. Był moment, że wyciągi narciarskie wyrastały gęściej niż grzyby po deszczu w jesienny dzień. Nie ma się czemu dziwić, Polacy to aktywny naród – wystarczy drobny pretekst do aktywności fizycznej i porzuca się kanapy i wygodne fotele. Popularność sportowców przeniosła się na popularność sportów zimowych. Szczególnie atrakcyjne jest narciarstwo zjazdowe. Już po kilku lekcjach można się cieszyć jazdą. Wyciągi narciarskie Polska to już nie tylko obszar górski – coraz częściej w północnej części kraju pojawiają się wyciągi na wzniesieniach. Pozwala to na szusowanie bez konieczności wyjazdu w góry.

Dobry wyciąg, co powinien mieć?

Aby wyciąg narciarski był atrakcyjny dla amatorów białego szaleństwa musi spełniać kilka warunków. Pierwszym z nich jest sztuczne naśnieżanie – aktualne temperatury w okresie zimowym nie pozwalają na utrzymanie poziomu śniegu na odpowiednim poziomie. Szczególnie poza obszarem górskim. Wyciągi narciarskie Polska muszą być na to przygotowane i zadbać, by narciarze mieli optymalną nawierzchnię – jeśli mają własny ratrak ugniatający śnieg, są w stanie ją zapewnić. Druga rzecz to oczywiście wypożyczalnia sprzętu. Ze względu na sezonowość sportów dużo ludzi nie kupuje własnych nart czy kasków – zadowalają się kombinezonem. Dobrze zaopatrzona wypożyczalnia jest drogą do popularności konkretnego wyciągu. Analogicznie sprawa wygląda z dostępnością na miejscu instruktorów narciarstwa. Równie przydatnym elementem jest kawiarnia lub kafeteria w bliskiej okolicy – zmarznięci sportowcy mogą ogrzać się gorącą czekoladą, herbatą czy tradycyjnym polskim grzańcem. Zadowolony narciarz przywiezie na wyciąg swoich znajomych i rodzinę, dlatego warto zadbać o jego komfort.

Czy narciarstwo to sport dla każdego?

Zjazdy na nartach wydają się proste osobie, która spogląda na nie z dołu. O ile sam sport nie wymaga idealnej kondycji fizycznej, z pewnością będzie większym wyzwaniem dla osób mało skoordynowanych. Polega on na przyjmowaniu odpowiednich pozycji do skrętów, przyspieszania i zwalniania jazdy – dlatego na pierwszym etapie nauki instruktor jest niezwykle ważny. Uczy on poprawnych postaw i zachowania na stoku. Dlatego też, poza czasem pierwszej nauki narciarstwo czy jazda na desce sprawdzi się, jako rekreacja dla każdego. Co więcej, mogą go uprawiać osoby w każdym wieku, nawet dzieci w wieku przedszkolnym i osoby starsze. Hartowania ciała wysiłkiem w czasie ujemnych temperatur przyniesie jedynie pozytywne efekty.

Deska czy dwie?

Na stokach można spotkać narciarzy jak i osoby, które zjeżdżają na snowboardzie. Wybór jednej czy dwóch desek zależy od preferencji. Znajdują się amatorzy, którzy korzystają z obu sprzętów. Zazwyczaj jednak narciarze delikatnie przekomarzają się ze snowboardzistami o wyższości jednego sportu nad drugim. Jednak koniec końców każdy robi to, co najbardziej mu odpowiada i w czym czuje się najlepiej. Ważny jest sam ruch na świeżym powietrzu.